Kadıhan el-Üzcendi ve Fetava Kadıhan
Qadikhan al-Uzjandi and Fatava Qadikhan
  1. Tez No: 122298
  2. Yazar: SAMAGAN MIRZAİBRAİMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET MIRZAİBRAIMOV, Samagan, Kadıhan el-Üzcendî ve Fetâvâ Kadıhan, Master tezi, Doç. Dr. Osman TAŞTAN, Ankara Üniversitesi, Ankara, 2002,86s. Bu master tezi, giriş, beş bölüm, sonuç, bibliyografyadan oluşmaktadır. Birinci bölüm Kadıhan'm hayatı ve eserleriyle ilgili bilgileri içermektedir. İkinci bölüm Kadıhan'ın meşhur eseri Fetâvâ Kadıhan hakkındaki çalışmaları içermektedir. Üçüncü bölüm Kadıhan'ın Fetâvâ'sında geçen Aile Hukuku ile ilgili görüşlerini içermektedir. Dördüncü bölüm Kadıhan'm Fetâvâ'sında geçen Borçlar Hukukunun bazı bölümleri ile ilgili görüşlerini içermektedir. Beşinci bölüm Kadıhan'ın Fetâvâ'sında geçen Ceza Hukukunun bazı bölümleri ile ilgili görüşlerini içermektedir. Sonuçta araştırmada ulaşılan neticeler sunulmaktadır: Zamanının büyük Hanefi fıkıh alimi olan Kadıhan el-Üzcendî, XII. asırda yaşamıştır. O taklid döneminde yaşamasına karşın, kendinden önceki fakihleri körü körüne taklid etmemiştir. Fetâvâ Kadıhan, İslam Hukuk tarihindeki en muteber fetva kitaplarından birisidir. ırm$
Özet (Çeviri)
SUMMARY MIRZAIBRAIMOV, Samagan, Qadikhan al-Uzjandi and Fatavâ Qadikhan, M.A. thesis, Supervised by Associate Professor Osman TAŞTAN, Ankara University, Ankara, 2002,86p. This thesis consists of an introduction, five chapters, a conclusion and a bibliography. Chapter one covers the life and works of Qadikhan. Chapter two covers exclusively Qadikhan's famous work, Fatavâ Qadikhan. Chapter three covers Qadikhan's opinions about Family Law in his Fatavâ. Chapter four covers Qadikhan's opinions about some aspekts of Comercial Law in his Fatavâ. Chapter five covers Qadikhan's opinions about some aspekts of Criminal Law in his Fatavâ. The Conclusion, puts fourth that Qadikhan al-Uzjandi one of the famous Hanafi of the 12th centure A.D., was strictly faithful to Hanafi Law but he was not a blind imitator of his predecessors. Fatavâ Qadikhan is one of the most valmable fatavastyle writings in the history of Islamic Law.