İngiliz yoksul yasaları
English poor laws
- Tez No: 122297
- Danışmanlar: PROF. DR. PARS ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmada İngiliz toplumsal tarihi üzerinde önemli etkilere sahip olan ingiliz Yoksul Yasaları sosyal politika açısından ele alınmıştır. Endüstri Devrimiyle İngiltere'de devletin etkinlik alanı kendine özgü koşullar içinde şekillenmiştir. Bu çerçevede diğer erken dönem sosyal politika uygulamaları gibi İngiliz Yoksul Yasaları da, yükselen yeni bir ekonomi anlayışı içinde oluşturulmuştur. Bu yeni ekonomik yaklaşım serbest piyasa ekonomisi olarak adlandırılır. Bu nedenle şu söylenebilir ki, gerek yoksulluk probleminin kendisi, gerek devletin buna yönelik düzenlemeleri, 19. yüzyıl içinde kapitalist bir toplumsal formasyonun ihtiyaçları doğrultusunda (örneğin, ücretli bir emek piyasasına duyulan ihtiyaç tarafından) biçimlenmiştir. Bu dönemde yükselen burjuvazi açısından Eski Yoksul Yasaları paternalist korumacı anlayışı temsil eder. Ayrıca yoksullara yardım bir bağındık sorunu olarak ele alınır. Bu bağımlılık sorununu çözmek amacıyla, 1834 Yeni Yoksul Yasası hak eden ve hak etmeyen yoksul arasında keskin bir ayrımı sağlayacak yöntemi izlemiştir. Yoksulluk bireysel bir suç olarak ele alındığından bireylerin refahının artırabilecekleri tek alan piyasa olarak görülmüştür. Bu çerçevede çalışma etiği önemlidir. Bunu sağlamak amacıyla 1834 Yeni Yoksul Yasası en az tercih edilebilirlik ilkesinin geçerli olduğu çalışma evleri oluşturmuş, yoksul yardımlarının yönetimi merkezilestirilmiş ve son olarak çalışma evi dışında verilen yardımlar hayır örgütleri eliyle yapılmaya başlanmıştır. Böylece yoksul yardımı hayır anlayışı içinde değerlendirilmiştir. Ancak, 20. yüzyıl yoksullukla mücadelede hayır anlayışının yetersizliğine tanık olmuştur. Savaş sonrasının durgunluk döneminde Yoksul Yasaları' m sona erdiren zorunlu sosyal güvenlik sistemi, çalışma ilişkilerinde yurttaş ve devlet arasında kurulan yeni bir ilişki kurmuştur. Buna göre sosyal devlet gereği yoksulluk bireysel bir suç değil ekonomik ve sosyal yapının bir sonucu olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, devlet asgari bir geçim standardını bir ödev olarak üstlenerek modern anlamda sosyal politika düzenlemelerini kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, English Poor Laws, which had important effects on English social history, is studied from the point of social policy. In England, with the Industrial Revolution, the functions of the state was shaped by her unique conditions. In this context, as in early other social policy measures, English Poor Laws were formed in a new kind of economic comprehension. This new economic approach is called as“free market economy”For this reason I can be said that within nineteenth century, both the problem of poverty and the responses to it were served to needs of a capitalist social formation (for instance, to serve a need of wage- based labor market). In that time, for rising Bourgeoisie, the Old Poor Laws represent the paternalist, protectionist comprehension. In addition, relief to poor is considered in the context of dependency problem. To solve the problem of dependency, 1834 New Poor Law followed the method which would make a sharp distinction between the deserving poor and undeserving poor. Considering poverty as an individual fault, the market was seen as an only one area where individuals could improve their welfare. In this context, the work ethic was very significant In order to achieve this aim, the work houses, where the principle of less eligibility was valid, were built, the poor law authority was centralized and lastly outdoor relief was begun to be given by charity organizations. So, relief to poor was considered in the context of charity principle. However, attacking poverty twentieth century witnessed insufficiency of charity based system. During the recession period of Post war, the obligatory social security system, which abolish the poor law, constituted a new relationship established between the citizens and the state According to this, as required by the welfare state, the poverty is not considered as an individual fault but a result of economic and social formation. Finally, undertaking the minimum living standards as an obligation, the state has accepted social policy measures in a modern sense.