Ermenilerin tarihi, Osmanlı Ermenileri ve 1915 tehcir olayı
The History of Armenians and imposed immigration event at 1915
  1. Tez No: 122301
  2. Yazar: ERKAN HACIFAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNA AKŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Türk-Ermeni münasebetleri tarihini yaklaşık bin yıllık geçmişe sahiptir. Tezimde öncelikle Ermenilerin kökenine ve yaşadıkları bölgelere değindim. Ermenilerin kökeninin de diğer milletlerinki gibi kesin olarak saptanamadığı, yaşadıklarını iddia ettikleri bölgelerde birçok kavmin yaşadığı, tarihte tam bağımsız bir devlete sahip olamadıkları bilinmektedir. İlk Türk-Ermeni ilişkilerinde yani tanışma-kaynaşma döneminde; gerek Selçuklu, gerekse Osmanlı Devleti sınırları içinde, aynı inancı ve kültürü taşımayan gayrimüslim unsurlar içerisinde Ermeniler dinlerinin icaplarını istedikleri gibi yerine getirmişler, geleneksel yaşam tarzlarını sürdürmüşler ve yaşamları devletin teminatı altına alınmıştı. Osmanlılar zamanında başlayan ve Fatih'in İstanbul'u fethiyle hukuki bir şekil alan bu yakınlaşma Patrikanenin kurulması ve Ermeni cemaatine dini kültürel, ticari birtakım imtiyazlar verilmesiyle kısa sürede gelişmiş ve genişlemiştir. Daha sonra verilen haklar ve imtiyazlarla Osmanlı Devleti'ndeki Ermeniler son zamanlara kadar Avrupa'daki azınlıklardan çok daha iyi koşullarda yaşama imkanını elde etmişlerdir. 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı, bütün Osmanlı azınlıkları için ırk ve mezhep farkı olmaksızın eşitlik, can ve mal emniyetini sağlamıştır. 1856 tarihli Islahat Fermanı da Patrikhanelere verilmiş olan imtiyazları doğrulamıştır. Tanzimat Fermanı Ermenilerin siyaset bakımından da güçlenmesine yol açmıştır. Tanzimatla gelen bu özgürlük ortamında Ermeniler Fransız, İngiliz, Alman ve Rusların kışkırtmalarıyla bir Ermeni devleti kurmayı hedeflemişlerdir. Bu hedefin gerçekleşmesi için Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarından yıkılışına kadar ayaklanmalar düzenlemişler ve 27 Mayıs 1915 tarihinde“Tehcir Kanunu”(zorunlu göç) diye bilinen“Sevk ve İskan Kanunu”nun çıkmasına zemin hazırlamışlardır. Her zaman milletlerarası platforma sokulmaya çalışılan“Ermeni Meselesi”Lozan Antlaşmasından itibaren gündemden çıkmış ve Türkiye Cumhuriyeti için bu mesele tarihe karışmıştır. Bugün Türk Ermenileri kendi kiliselerinde özgürce ibadet etmekte, kendi okullarında kendi dilleriyle eğitim görmekte, yine kendi dilleriyle yayın organı çıkartmakta, kendi derneklerinde sosyal ve kültürel faaliyetlerini sürdürmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The history of Turkish- Armenian relations dates back a thousand years. In my thesis, I especially dealt with the origins of the Armenian people and the regions where they live. İt is known that the origin of Armenians can not be determined like many other nations, that several ethnicities lived where they claimed to live and that have not had a fully independent state in history. During the first Turkish-Armenian contact or the period of acquainting with each other, among non-muslim societies which did not posssess the same faith and culture, whether in the boundaries of Selçuklu or the Ottoman State, Armenians performed the requirements of their religion as they whished, maintained their traditional life style and their life was under the guarantee of the state. This closeness which started with the Ottomans and which took a legal form wish the conguest of the Costantinapole by Mehmed II developed with the establishment of the Patriarchy verry soon and enlarged with the rights and priviliges guaranteed later, Armenians under the Ottomans had had better living conditions compared with the other minorities in Europe until recently. The Tanzimat Fermanı deeclared in 1839 provided equality, the security of life and property for all the Ottoman minorities, without any difference of ethnicity or religion. The Islahat Fermanı of 1856 verified the priviliges given to the Patriarchies. The Tanzimat Fermanı brough about a stronger Armenians society, in political terms. Under this freedom atmosphere created by Ttanzimat, whit the provocations from France, England, Germany and Russia, Armenians aimed to create on Armenian State. In order to realize this goal, Armenians organized rebellions against the Ottoman Empire from its last days to the collapse and gave rise to the“Sevk and İskan Kanunu”which is known as“ Tehcir Kanunu”(imposed immigration) on May 27, 1915. The“Armenian issue”which was continually raised internationally came to on and with the“lozan Antlaşması”and it ceased to exist for the Turkish Republic. Today, Turkish Armenians can freely perform their prayers in their own churches, get educated in their own schools in their own languages, issue publications in their own languages and go on their social and cultural activitiesin their own associations.