Halka açık şirketler açısından birleşme işlemlerinin uygulanması ve muhasebe sorunları
Mergers practices for publicly held companies and accounting problems
  1. Tez No: 122302
  2. Yazar: DAMLA GERAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Son yıllarda, birleşme işlemlerinin gelişimi dikkat çekici hale gelmiştir. Dünyada birleşen şirketlerin sayısı hızla artarken, ülkemizdeki eğilim aynı yönde olmamıştır. Çünkü; özellikle halka açık şirketlerin birleşmesi hakkındaki problemler halen devam etmektedir. Birleşme prosedürü temel olarak Türk Ticaret Kanununda düzenlenmiştir. Ticaret şirketleri birleşmeye karar verdiklerinde, bu Kanun'daki düzenlemelere uymak zorundadırlar. Devredilen şirket ile devralan şirketten biri veya her ikisi de hisse senetleri halka arzedilmiş şirketler ise, bu durumda birleşme nedeniyle ihraç edilecek yeni hisse senetlerinin Sermaye Piyasası Kurulu kaydına alınması gerekmektedir. Bu şirketler Kurul'un halka açık şirketler için getirdiği muhasebe ve denetim standartlarına uymakla da yükümlüdürler. Türkiye'de birleşmenin hukuki boyutunun daha çok düzenlenmiş olmasına rağmen, birleşme ile ilgili muhasebe düzenlemeleri henüz tamamlanmamıştır. Konuya ilişkin bir örnek muhasebe standardı olmadığı için, uygulamada halka açık şirketler farklı muhasebe stratejileri benimsemektedirler. Değişen ihtiyaçların bir sonucu olarak, birleşme işlemleri için özel muhasebe standardı düzenlenmesi ve kamuyu aydınlatma düzenlemelerinin getirilmesi zorunlu bulunmaktadır.Bu çalışmada yer verilen genel sonuç çerçevesinde; birleşme işlemlerinin muhasebesi konusundaki Türkiye uygulaması ile Uluslararası Muhasebe Standartlarındaki düzenlemeler birlikte değerlendirilmiştir. Ülkemizde de birleşme işlemlerinin muhasebesi konusunda uluslararası muhasebe standartlarına paralel standartların geliştirilmesi ve kamuyu aydınlatma düzenlemelerinin yapılmasının, aynı zamanda konunun finansal yönünün daha iyi anlaşılmasında aktif rol oynayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, growth of M&A has been remarkable. As the number of M&A cases in the world have been rapidly raised, it has not shown same trend in our country. Because, the problems especially related to corporations whose shares are publicly held have not been solved yet. Merger process basically regulated with the Turkish Commercial Code. When the parts of M&A decided to merge, acquirer and target companies must meet the Turkish Commercial Code regulations. Either acquirer or target company whose shares are publicly held corporation, in this condition the stock is issued because of the acquisiton should be registered with the Capital Market Board (CMB). At the same time, they (acquirer, target company and acquired) must obey CMB's regulation in accounting and auditing standards and rules for publicly held companies. Inspite of the legal framework of M&A had much more regulated in our country, accounting regulations related to M&A has not been completed yet. There is lack of an uniform accounting standard. In current practice publicly held companies apply different accounting strategies. As a result of changing needs, it will be required to regulate particular accounting standard and further disclosure for M&A cases.Within this general conclusion taken place in this study, I try to evaluate accounting rules for M&A in International Accounting Standards and Turkish practice. Parallel to the development of IAS, it is believed that the improved accounting standards and disclosure have an active role in understanding financial position in merger cases.