Modern demokrasilerde siyasal konuşma üzerine bir eleştiri: Türkiye'de siyasal konuşma biçimleri ve demokratik süreçler
A Critical approach to the political discussion in modern democracies: The practices of political discussion and the democratic process in Turkey
  1. Tez No: 122474
  2. Yazar: ÜLKÜ DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER KÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Doğanay, Ülkü, Modern Demokrasilerde Siyasal Konuşma Üzerine Bir Eleştiri: Türkiye'de Siyasal Konuşma Biçimleri ve Demokratik Süreçler, Doktora Tezi, Danışman: Doç. Dr. Eser Köker, 314 s. ÖZET Bu tez çalışmasında, kamusal tartışma deneyimlerinin, modern demokrasinin krizinin“etkin yurttaş katılımı ”aracılığıyla aşılması açısından taşıdığı olanakları ve sınırlılıkları belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın temel sorunsalı, müzakereci kamusal deneyimlerin demokratik kapsayıcılığını sınırlayan mekanizmaların nasıl işlediği ve bu sınırlamaları aşmaya yönelik söylemsel stratejilerin neler olabileceğidir. Bu çerçevede, demokratik deneyimlerin yeniden canlandırılmasını politik bir strateji olarak benimseyen ve demokratik meşruiyetin sağlanmasını bu deneyimlerin dayandığı kamusal konuşma/tartışma süreçleri ile açıklayan müzakereci demokrasi yaklaşımlarından yola çıkılmıştır. Birinci bölümde, demokratik meşruiyet tartışmalarının kavramsal çerçevesi, demokrasi krizine ilişkin farklı tezler ve müzakereci demokrasi modellerinin kriz karşısında getirdiği çözüm önerileri aracılığıyla çizilmiştir. Müzakereci sürecin sınırlılıkları ise, müzakereci deneyimler üzerine yapılan araştırmalar, dilbilim çalışmaları ve medya çalışmaları gibi farklı alanlarda ortaya konulan bilgi birikimi aracılığıyla irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de demokrasi ve kamusal müzakere ilişkisini belirleyen bir bakış açısı getirilmiştir. Öncelikte Türk politikasında demokratik meşruiyete ilişkin temel kavrayışlar üzerinde durulmuş ve bu kavrayışlar içinde demokratik kamusal tartışmanın yeri tanımlanmaya çalışılmıştır. Daha sonra ise, kamusal tartışmanın sivil toplum örgütleri, yerel düzeydeki katılımcı deneyimler ve televizyon forum/tartışma programları gibi 315alanlarında seçilen örnekler aracılığıyla, toplumsal güç hiyerarşilerinin tartışmanın dili içinde kuruluş biçimi tanımlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türkiye 'de demokrasiyi biçimsel düzenlemelere indirgeyen yaklaşımın kamusal tartışma süreçleri açısından da belirleyici bir rol oynadığı ve bu deneyimlerin işleyişi içinde öne çıkarılan söylemsel stratejilerin, mevcut toplumsal güç ilişkilerini sürdürme işlevi gördüğü saptanmıştır. 316
Özet (Çeviri)
Doğanay, Ülkü, A Critical Approach To the Political Discussion in Modern Democracies: The Practices of Political Discussion and the Democratic Process in Turkey, Ph D. Thesis, Advisor: Doç. Dr. Kscr Koker, 314 p. ABSTRACT The aim of this study is to discover the limits of, and possibilities offered by“public discussion”to transcend the crisis of modern democracy through“effective citizen participation ”. The major concerns of the study are to disclose the mechanisms restricting the democratic capacity of deliberative public practices, and to define the discoursive strategies which have the potential efficiency to overcome these restrictions. Within this framework, the models of deliberative democracy whose main political strategy is to revitalise the democratic experiences and legitimise“democratic participation ”with public talk/discussion, are taken as the starting point. In the first part of the study,“democratic legitimacy”is conceptually defined within the framework of the theories about the crisis of democracy and the solutions proposed by models of deliberative democracy. Furthermore, an interdisciplinary approach is adopted bridging the findings of the studies in different areas such as research on the deliberative experiences, discoursive processes and broadcast media. In the second part, it is attempted to define the relationship between democracy and public deliberation experiences in Turkey. First, the basic conceptualisations about democratic legitimacy and the value of the democratic public discussions in Turkish politics are examined. Then, the discursive construction of the social hierarchies of power in different areas of public discussion; i.e. the civil society organisations; local experiences of citizen participation and the television talk show programs, is studied. 317This study revealed that, the mainstream approach in Turkish politics which reduces democracy merely to the formal arrangements draws the dominant pattern of public deliberation. It is seen that the dominating discoursive strategies in the observed cases, instead of mobilising the active citizen participation, function to maintain the existing power relations in society. 318