Modern demokrasilerde siyasal pazarlamanın etkinliği, yöntem ve stratejileri (ABD, Avrupa ve Türkiye uygulamaları)
Effevtivenes of political marketing in modern democracies, strategies and techniques (Applications in the USA, Europe and Turkey)
  1. Tez No: 512527
  2. Yazar: ESRA KARABEŞEOĞLU KANTACİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Siyasal pazarlama, bir siyasi partinin veya bir adayın; girmiş olduğu seçimlerde en az seviyede harcama yaparak en yüksek oranda oy almasını sağlayan çabalar olarak tanımlanabilir. Ülkemizde her ne kadar uygulanma süreci Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa'da ülke örnekleri ile kıyaslandığında, çok kısa bir geçmişe sahip olsa da, teknolojinin gelişmesi ile birlikte siyasal pazarlama uygulamalarının tümünün seçim dönemleri ve öncesinde karşımıza çıktığını söylemek mümkündür. Modern demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan siyasal kampanyaların etkin olabilmesi birçok yöntem ve strateji gerektirmektedir. Siyasal pazarlama karması elemanlarının etkin bir şekilde kullanılması, siyasal partilerine ve adaylarına başarı olasılığını arttırmaktadır. Dolayısıyla siyasal pazarlamadan yararlanmayan siyasi partilerin ise başarısız olma olasılığının artacağı söylenebilir. ABD'de ortaya çıkan siyasal pazarlama kavramı ve uygulamaları, sonraki yıllarda Avrupa'daki devletlerde de uygulanmaya başlamıştır. Siyasal pazarlamanın ABD ve Avrupa ülkelerinde gelişmesinin en temel sebebi olarak bu ülkelerde demokrasi ortamının diğer ülkelere göre daha erken var olması gösterilmektedir. Bu çalışmada siyasal pazarlamanın ABD, Avrupa Ülkeleri ile Türkiye uygulamaları karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Political marketing can be defined as the efforts of a nominee or a political party which enable them to get the most of the votes they can by spending the least money. In our country all applications of the political marketing can be seen before or during the elections thanks to the advances in technology, it has a much more recent history than the USA`s and Europe`s ,though. It is needed for political campaigns ,which are indespensable for modern democracies, to contain so many strategies and techniques in order to be efficient.Using elements of political marketing mix efficiently increases the possibilty of the success for political parties and the nominees.That is why, it can be concluded that political parties which do not take advantage of the political marketing decrease their chances of winning. The concept of political marketing and its applications originated in the USA and has been practiced in Europe as well since. That the existence of democratic environment in these countries goes further back than the one in others can be shown as the foremost reason for political marketing having been developed in these countries. In this research the applications of political marketing in Europe and the USA and the applications in Turkey have been studied and compared.