Kil heykel ve bir sergi
Modelling with clay and an exibition
- Tez No: 122623
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ ÇEKİL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Kil, insanın yaradılışı ile ilişkilendirilen, insanlığın her aşamasına tanıklık eden ve katkıda bulunan bir malzemedir. Kil ve kil mineralleri birçok bilim dalının, sanatın ortak çalışma alanlarından olmuştur. Seramik ve heykel sanatının temel malzemelerinden kil, biçimlendirmeye uygunluğu açısından her dönem tercih edilmiştir. Yapılan uygulamaların ilk malzemesi de kildir. Çalışmalarla ilişkilendirilmesi adına, geleneksel heykelde büst, figür, kompozisyon, form gibi heykelin temel elemanlarına değinilmiştir. Kilin kalıcılığını sağlamak için pişirmek ya da başka bir malzemeye aktarmak gerekir. Bu amaçla, çalışmalarda da uygulanan terrakota ve bronz döküm tekniklerine yer verilmiştir. En eski dönemlerden beri kullanımı incelendiğinde, teknik gelişmelerin ve malzeme çeşitliliğinin en yoğun yaşandığı günümüzde bile, kilin ve imkânlarının genişliği görülür. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Clay is the material that connected with humans creation, and that has been witnessed to every rank of humanity and has been helped it. Clay and the minerals of clay have been common studying areas of many science branches and art The main material of arts of ceramic and sculptor, clay, have been preferred every term, because at its appropriate for forming. The material of applications that had been made is clay too. For connecting it with woks, it had been touched on the main elements of sculptor like, bust at traditional sculptor, figure, composition. For obtaining ciays a sting, it have to be baked or it have to be transferred to another material. The techniques terracotta and casting had been placed and applicated at woks. As if we examine its usage carefuuly, from the most ancient times, in the developments of techniques and the growing of the sort of the materials, it have been seen the width of the clay and its possibilities today.