Türkiye'de iç borçlanma ödenebilirliği ve tahkimler (1990-2000)
Domestic borrowing, debt payability and consolidation in Turkey (1990-2000)
- Tez No: 122646
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Türkiye'de 1990 - 2000 döneminde diğer ekonomik alanlarda olduğu gibi iç borçlanma konusunda da önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu çalışmada, ilk olarak 1990 - 2000 döneminde kamu kesimi genel dengesi ve kamu kesimi borçlanma gereği ile birlikte kamu açıklan ve bu açıkların giderilmesinde bir finansman tekniği olan iç borçlanma, amaçlan, yönetim şekilleri ve ekonomiye etkileri incelenmektedir, ikinci bölümde 1990 - 2000 dönemi Türkiye'de iç borçlanma sistemi, genel olarak 1990 öncesi iç borçlanma ve 1990 - 2000 dönemi Türkiye'de iç borçlanmanın gelişimi dönemler halinde incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise olağanüstü bir iç borç yönetim tekniği olan tahkimler İncelenmekte, tahkim kavramı, tahkimin türleri, ekonomiye etkileri ve başanlı olması için gereken koşullar üzerinde durulmakta ve tahkimin Türkiye'deki uygulamalan incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey went through important changes during the period of 1990-2000 in its economic life in general and domestic borrowing in particular. Firstly, this study examines public deficits and domestic borrowing trends and their impacts on Turkish economy with a special emphasis on preferred financing policies of the related governments, their tools and selected methods. Secondly, the study compares and analyzes similarities and differences between the pre- 1990 borrowing system and the domestic borrowing policies of 1990-2000 period in Turkey. Thirdly, after defining the concept of consolidation as an extraordinary approach to domestic debt management, its types, economic impacts, conditions of success are discussed. Finally, implementations of consolidation in Turkey are examined. XI