Türkiye'de devlet iç borçlanma senetlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi (1990 sonrası dönem)
The income and corporation tax arrangements in Turkish taxation system related to the taxation of income due to goverment?s debt bonds (As of 1990)
- Tez No: 215002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF BİNHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Devlet iç borçlanma senetlerinden elde edilen gelirlerinvergilendirilmesi ile ilgili olarak Türk Vergi Sistemi içerisinde Gelir ve KurumlarVergisi uygulamalarını içermektedir. 1990 sonrası dönem itibariyle sermaye piyasasıiçerisinde önemi giderek artan Devlet tahvili ve Hazine bonolarının Devlet gelirleriiçerisindeki yeri ve önemi üzerinde durulacak; bu borçlanma senetlerinden elde edilengelirlerin vergilendirilmesi ile ilgili olarak yıllar itibariyle uygulanan yöntemlerbelirtilip günümüz uygulamalarının etkileri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This work includes the income and corporation tax arrangements inTurkish Taxation System related to the taxation of income due to government?s debtbonds. It will mention the position of the ever important (as of 1990) governmentbonds and treasury bonds within the capital market and importance of the past andcurrent effects of income taxation on these bonds.