Kara kuvvetlerinin modern ve daha profesyonel bir yapıya kavuşması kapsamında dış kaynaktan temin edilen mavazzaf subay alımları ve uzman erbaş uygulamaları
Proffessional contoral / sergent upplication and active officer employment from civilian source to have a more modern and professional army
  1. Tez No: 122703
  2. Yazar: ERDAL ÖZKAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Soğuk savaşın sona ermesi, güvenlik kavramındaki değişiklikler sonucu yeni strateji ve tehditlerin ortaya çıkması ve teknolojideki gelişmeler ile beraber küreselleşmenin de etkisiyle silahlı kuvvetlerin yapılarında değişiklikler zorunlu hale gelmiştir. Bunun sonucunda ekonomisi güçlü ülkeler, jeopolitik konumlarının elverdiği ölçüde ordularını profesyonel bir yapıya geçirmeye başlamışlardır. Özellikle teknolojinin çok hızlı geliştiği günümüzde orduların kaliteli ve sürekli görev yapacak insan gücü ihtiyacı giderek artmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri 'nin profesyonel bir yapıya kavuşturulması hakkında olumlu ve olumsuz görüşler mevcuttur. Bu çalışmada; Türk Silahlı Kuvvetleri'nde devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde yetişmiş personel kullanımını sağlamak için profesyonel bir sisteme kısmi olarak geçmenin gerekliliği üzerinde durulmuştur. Profesyonel orduya geçiş sürecinin en önemli konularından birinin personel temini olduğu değerlendirildiğinde, personel temin süreci araştırılmıştır. Bu süreç içinde; insan gücü ihtiyacının belirlenmesi, bu ihtiyacın çeşitli kaynaklardan karşılanmak üzere adayların araştırılması, başvurular ve değerlendirilmeleri, kayıt kabul işlemleri, sınavlar ve testlerin uygulanması incelenmiştir. Kara Kuvvetleri'nde profesyonel orduya geçiş sürecinde uzman erbaş uygulamaları ve dış kaynaktan temin edilen muvazzaf subay alımları, personel temin süreci kapsamında ele alınmış, adayların bilgi, beceri ve yeteneklerinin bilimsel yöntemlerle ölçülmesi konularında mevcut uygulamalar anlatılmıştır. Kara Kuvvetleri'nde personel temininde nicelik değil, niteliğin önemli olduğu vurgulanmıştır. Araştırma sırasında konuyla ilgili literatür taraması yapılarak konu hakkında teorik bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Konuyla ilgili kanun, yönetmelik ve yönergelerincelenmiştir. Uygulama bölümünde ise, Kara Kuvvetleri'nde 2001 yılında yapılan uzman erbaş alımları ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The end of the cold war, the emergence of new strategies and threats as a consequence of the changes in security concepts, developments in technology, and the impact of globalisation, have compelled armed forces to make changes in their structure. As a result, countries with strong economies has started to professionalize their armies as far as their geopolitical positions have allowed. In today's world where technology develops rampantly, the need of armies for qualified and permanent manpower has been growing. There are opinions for and against transforming Turkish Arming Forces into a professional structure. This paper places emphasis on adopting a semi-professional system in order to Turkish Armed Forces to employ staff who will continuously be trained through technical and critical missions. The process of employing staff has been researched, considering this process is one of the key issues in adopting a professional army. Analysis of the need for manpower, investigation of candidates through various sources to compensate this need, admissions and evaluation, registration and acceptance procedures, and tests to be given have been researched in this process. In Turkish Land Forces' progress toward a professional army, the procedures concerning enlisted specialists and the admissions of regular officers from outside sources have been researched into, and the present procedures regarding the testing of knowledge and ability of the candidates through scientific method have been enumerated. It has been stressed that quality is more important than quantity in staff admissions. The literature has been browsed and theoretical information on the subject has been given in this paper. The laws, regulations, and instructions regarding the subjectIV have been examined. In the Application part, the admissions of enlisted specialists to Land Forces and the results have been evaluated.