Pazarlama iletişimi aracı olarak ambalajın tüketicinin satın alma sürecine etkisi
The Effect of packaging as a marketing communication tool on consumers purchasing process
  1. Tez No: 122784
  2. Yazar: NÜKHET AKIN TAŞYURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
TEZ ÖZETİ Günümüzde küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve beraberindeki ekonomik hareketlenmeler sonucu ürün pazarlamasının ve özellikle pazarlama iletişiminin zorlaşmasına yol açmıştır. Pazarlama da bu süreç içerisinde bir değişim geçirmiştir. Bilinen pazarlama kavramı ve karması yerine günümüzde pazarlama iletişimi ve tüketici bazlı pazarlama karmaları yer almakladır. Pazarlama iletişimi genel olarak; hedef kitlede ürünün satın alımının gerçekleşmesi yönünde değişim yaratabilmek için kullanılan tekniklerin genel adı olmaktadır. Bu teknikler içerisinde halkla ilişkiler, reklam, kişisel satış, doğrudan satış, fuarlar, satış geliştirme, posta yoluyla satış ve en yeni olarak da ambalaj yer almaktadır. Ambalajın bu teknikler içerisinde önem kazanmasında çeşitli gelişmelerin etkili olduğu görülmektedir. Bu süreçte kadınların iş yaşamına katılım oranlarındaki artış, self-servis satış noktalarındaki artış, yaşam standartlarındaki gelişmeler ve en önemlisi de tüketicilerin %65'i gibi oldukça önemli bir oranının satın alma kararlarını, satış noktalarında verdikleri gerçeği ambalajın önem kazanmasında etkili olmaktadır. Ayrıca ambalajın koruyuculuk, kolaylık, pazarlama, depolama, fiyat ayarlama, miktar ve bilgilendirme işlevlerinin öneminin artması da burada etkendir. Bununla beraber tüketiciye ulaşmada kullanılan iletişim araçlarına oranla ambalajın daha doğrudan iletişim kurabilme yeteneği ve bunu destekleyici görsel unsurlarının varlığı da önemlidir. Genel olarak tüketici çevresel, bireysel ve pazarlamanın kontrolü altında olan faktörlerin etkisinde kalarak satın alma davranışını gerçekleştirir. Ancak pazarlamanın kontrolü altında olan faktörler arasında ambalaj etkisini arttırmakladır. Bunu da hem işlevleri hem de görsel unsurları aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Örneğin, fiyatı önemli gören tüketici için ekonomik ambalajlar, kullanım kolaylığınaönem verenler için bu özelliği taşıyan ambalajlar ve estetiğe önem verenler için de bu tür ambalajlar üretilmektedir. Sonuç olarak hedef tüketici kitlesinin satın alma davranışını etkileyen faktörler belirlendikten sonra ambalajın bu yönde tasarlanması ile ambalaj satın alma sürecine etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Nowadays, product marketing and especially marketing communication are having difficulties due to globalization, technological improvements, changes' in economic environments. During this process, marketing has passed through a kind of change as well. Today, instead of some known marketing concepts and tecniques, there exists some sorts of marketing coeducational related to communication is the common name of techniques, which are used to create changes to provide product buying of the target market Marketing Public Relations, advertisement, personal selling, direct marketing, fairs, sales promotion, recently packaging, are among these tecniques. It can be seen that, various development are effective in the importance of packaging these techniques. Women's entering into the business life, increase in the sale points of self-service, developments in the life standards, and the most important one; the reality of consumers purchasing decision in the sale points at the rate of %65, effect packaging's gaining importance. Moreover, package's function which is gaining importance, of protection, convenience, marketing, storing, price arrangement, amount and giving information, are effective as well. In addition to this, package's capability of creating communication more directly and the existence of ite visual elemente which support this capability are also important Generally, consumer purchases with being effected by the facte which are under environmental, Individual and marketing control. However, packaging increases its effect among the facte which are under the control of marketing. And it succeeds with both its functions and visiual elements. For example, economical packages are produced for the ones who give importance to price. Packages with easy usages are produced for people who give importance toeasy usage and aesthetic packages are produced for ones who are interested in aesthetics. In conclusion, package effects the process of buying after the determination of the facte which effects target consumer's manner of buying.