Şeyhzade Babiç'in şiirleri -giriş-metinler-dizin
Poems of Şeyhzade Babiç -introduction-texts-index
- Tez No: 122785
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 588
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1895-1919 yıllan arasında kısa bir hayat yaşamış olan ve bugün hem Tatar hem de Başkurt Türkleri için milli şair olarak kabul edilen Şeyhzade Babiç'in şiirleri üzerinde yapılmış bir dil incelemesidir. Çalışmada şairin şiirlerinin Kiril alfabesiyle yapılmış yayınlarından çok, Arap harfli orijinalleri esas alınmıştır. Böylelikle, 1930'lardan itibaren Tatarca ve Başkurtça yapılmış yayınlar dışarıda tutularak, Babiç şiirlerinin orijinal dil özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Giriş, Transkripsiyon, Türkiye Türkçesi ve Dizin bölümlerinden oluşan çalışmanın son bölümünde yapım ve çekim eklerinin yer aldığı bütün sözler için Ekler Dizini başlığıyla bir alt dizin de hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation is a linguistic study on poems of Şeyhzade Babiç lived a short life between 1895-1919 years and Tatar-Bashkir Turks value him national poet, today. The dissertation based on original of poems with Arabie letters and the publications, which they were published than 1930 year, were excepted. Thus, poets of Babiç were determined linguistic original characteristics, originally. There are three parts in the dissertation: Introduction, Texts and Index.