Televizyon yayıncılığında nitelik-izlenme ilişkisi bağlamında ATakımı örneği
Analiyzing A Team program within context of relationship between content quality and audience rating in tv broadcasting
- Tez No: 122836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN GÜNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
TEZ ÖZETİ“Televizyon Yayıncılığında Nitelik-İzlenme Oram İlişkisi Bağlamında A Takımı örneği”adlı tezimde, Türk toplumunun özel ve kamusal yaşamı açısından çok önemli bir yere sahip olan televizyonlarda, programların hangi ölçütler göz önünde bulundurularak hazırlandığı, izlenme oranlarının program yapım ve yayınlama stratejilerine ne ölçüde yansıdığı araştırılmaktadır. Bu amaçla program yapımına etki eden faktörlerden yola çıkılarak daha kaliteli, televizyon yapımları nasıl elde edilir sorunsalı aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Bu sorunsalın aydınlatılmasında, örnek program olarak A Takımı incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, izlenme oranı konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, izlenme oranı kavramı, izlenme oranı ölçümlerinin nasıl yapıldığı, dünyada ve Türkiye'de izlenme oranı çalışmalarının nasıl yürütüldüğü ve televizyon kanalları için izlenme oranının ne anlama geldiği açıklanmıştır. İkinci bölümde, televizyon programlarında kalitenin ne anlama geldiği, kalite ölçütleri ve kamuoyundaki kaliteli program anlayışına açıklık getirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde,“İzlenme Oranı-Nitelik İlişkisi”konusunda yapılan anket sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezin uygulama alanını oluşturan bu bölüm, örnek program A Takımı çerçevesinde yapılanmaktadır. A Takımı programı hakkında anket yöntemiyle kamuoyunun görüşleri alınmıştır. Anket sorularının yöneltildiği kişiler, her kesimden insanın gittiği ve bir anlamda İstanbul'un büyük ölçüde genelinin görüşlerini yansıtabilecek bir özelliğe sahip olan Taksim semtinden rastgele seçildi. Anket 100 kişi üzerinde yapıldı. Bu kişilerin yaşları, gelir düzeyleri, eğitimleri ve televizyon izleme alışkanlıkları test edildi. Böylece A Takımı programını izleyen kişilerin genel profilleri çıkarılmaya çalışıldı. Ayrıca bu kişilerin A Takımı'nı izleme nedenleri, program konusundaki düşünceleri, görüş ve beğenileri öğrenilmeye çalışıldı. Sonuç olarak, bir programın kalitesi değil, izlenme oranı, onun başarısını ve dolayısıyla alabileceği reklam gelirini belirler. Tüm bu değerlendirmeler sonucu şunu söyledi:“Televizyon programları neredeyse tümüyle değilse de büyük oranda nitel değil, nicel etmenlerle belirlenir.”
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my thesis“As an Example of Relationship Between Quality and Rating of Televising: A Takımı”: which criteria is used while preparing the programs, how do ratings effect programs' preparation and publishing on TVs. which have a very important place in Turkish society's private and public life, is studied. Starting from the factors which influence preparation of a program, it is tried to enlighten the problem of how to make more qualified TV programs. As a sample, A Takımı is examined. In the first section of the thesis, rating is tried to be explained. As of this. rating concept, how ratings are measured, how the rating studies are carried out in Turkey and all over the world and what rating means to TV channels are explained. In the second section, what does a TV program's quality mean. quality criterions and publicity's qualified program understanding is studied. In the third section of the thesis, there is an evaluation of the results of the public inquiries about“Rating-Quality Relationship”. Tnis part, forming the application area of the thesis,is structured in the frame of sample program A Takımı. Publicity, opinion about A Takımı is collected by inquiries. The people used in these inquiries are chosen randomly from Taksim, where people from all sectioms go and in a way having a speciality of reflecting İstanbul'* opinion in a great ratio. Inquiry applied over 100 people. These people's ages. income levels, education and TV watching habits are tested. So, a general profile of people watching A Takımı tried to be maintained. In addition, these people's reasons for watching A Takimi, what they think about the program, their opinions and admiration tried to be learnt As a result, a program's rating, not the quality, determines its success and therefore its possible advertisement income. Being a last statement:“TV programs, if not the whole, at least by a great ratio, determined quantitaveh but not qualitatively”.