Türkiye'de ordu'nun modernleşmesi bağlamında zırhlı birliklerin gelişimi
The Development of the armored forces in the context of the modernization of army in Turkey
  1. Tez No: 122884
  2. Yazar: SAVAŞ BEYRİBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Birinci Dünya Savaşı 'nın başlamasına kadar tank ve zırhlı araçlar muharebe meydanlarında görülmemişlerdir. Bununla beraber tanka benzeyen araç ve silahlar yapmak fikri çok eski zamanlardan beri insanlarda mevcuttu. Tankın ilk defa muharebe sahnesinde görülmesi Birinci Dünya Savaşı'nda, 15 Eylül 1916 tarihinde olmuştur.İlk önce bu silahı İngiliz ve Fransızlar, Almanlara karşı kullanmışlar, müteakiben Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasında bütün devletler bu silaha karşı ilgilerini artırmışlardır. Bugünkü Zırhlı Birlik ve Zırhlı Birlik Sevk ve İdare Konsepti, esas olarak İkinci Dünya Harbi'nde Almanlar tarafından ortaya konulmuştur. Türk Ordusu, tankın her devirdeki gelişimiyle yakından ilgilenmiş,tank ve zırhlı birliklere her zaman gereken önemi vermiştir.Büyük Önder Atatürk, Cumhuriyet kurulduktan sonra, Türk ordusunun modernleşmesini kuvvetle arzu etmiş ve bu hususta Erkan-ı Harbiye'ye (Genel Kurmay Başkanlığı) direktifler vermiş ve böylece Ordunun zırhlandırılması daima üzerinde durulan bir konu olmuştur. Bugün Zırhlı Birliklerimiz Dünya ordularındaki gelişmeyi yakından takip ederek daima yenileşme ve ilerleme yolunda yürümektedir -İli-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Till the First World War, tanks and armored vehicles were not seen in the battlefields. However, the idea of making tank resembling weapons and vehicles were in people's minds since the old times. Humans worked hard to invent terrifying and destructive war devices. The tanks were first seen in the First World War, at 15. September. 191 6. First, England and France used this weapon against Germany, following this, between the first and second World War, all the nations got interested in this Weapon. The Concept of Armored Forces and Command and Control of Armored Forces had been basically developed by the Germans in the Second World War. Turkish Army had been closely interested in the evolution of tank and given importance to the armored forces. After establishing The Republic of Turkey, Atatürk, had wished very much the modernization of Turkish Army and, on this aspect, given directives to the General Staff Headquarters and thus, armorization of the Army had been an actual item. Today, Our Armored Forces are closely following the World armies and getting stronger everyday. -IV-