Belediye bütçelerinin hazırlanması ve yönetim aracı olarak kullanılması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Örneği
As A Managerial means, preparation and implementation of the municipal budgets in the example of the Metropolitan Municipality of Istanbul
- Tez No: 122885
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZ Bu çalışmamızın amacı, belediye bütçelerinin yapısı incelenerek uygulama ve sonrasında yönetime yardımcı olma açısından alternatif öneriler sunularak, örneklemelerle belediye bütçelerinin analizi yapılmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm;“Belediye Bütçelerinin Hazırlanması ve Uygulanmasıdır.”Bu bölümde, bütçenin tanımı, tarihi kısaca açıklanarak, belediye bütçelerinin hazırlama aşamaları, uygulaması ve kesin hesabın çıkarılması mevzuat ve diğer kaynaklarla beraber muhasebe ve bütçe sistemi incelenerek ortaya konmuştur. İkinci bölümde;“Bütçenin Yönetim Aracı Olarak Kullanılması”yöntem ve teknikleri ele alınmış, bütçenin etkin ve verimli kullanılması için, yetkili makamların doğru ve objektif karar vermelerine nasıl yardımcı olunacağı izaha çalışılmıştır.“Bütçenin Yönetim Aracı Metotları”belirlenmeye çalışılarak, bütçenin denetimi bu perspektifte ele alınarak, denetim çeşitleri fonksiyonları itibariyle izah edilmiştir. Son bölümde ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçe yapısı incelenerek, mevcut durumu, uluslararası kıstaslar ve diğer önerilerle desteklenerek karşılaştırma imkanı sağlanmıştır. Bu farklı bütçe metodolojilerinin yönetime nasıl bilgi sunup kararlarında yardımcı olması yolları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to assist the municipal administration by observing the structure of the municipal budget during and after its implementation and by process, producing alternative suggestions with illustrations. The thesis consists of three chapters. The first chapter deals with“Setting and Implementing the Municipal Budget”. In this chapter, the budget and its background is defined, and the phases of setting a municipal budget, the implementation process, and extracting the final account ane examined by analysing the budget system and the current law stage by stage. In the second chapter, methods and technics of“ Usage of Budget as an Administration Tool”is analysed, trying to explain how to assist authorized offices in taking right and objective decision for active and productive usage of the budget. By trying to determine“Methods of Administration Tools of Budget”, and by taking up the budget audit in this perspective, the audit types are explained in respect of their functions. Finally, in the third chapter, the budget structure of Istanbul Metropolitan Municipality has been examined to enable, the opportunity for comparison through backing up its current condition with international criterias and other proposals. Ways are sought as to how these different budgetary methodologies could submit information to the administration to assist them with decision making processes.