Türkiye ekonomisinde iktisadi kriz ve büyüme olgusunun vektör otoregresif modeller ile incelenmesi
In Turkish economy, a research for the relation between the economic crisese and growth with the VAR model
  1. Tez No: 122912
  2. Yazar: HİLAL BOZKURT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZ Türkiye ekonomisinde, iktisadi kriz ve büyüme arasındaki ilişki, bizi bu konuda bir araştırma yapmaya yöneltmiştir. Bu amaçtan yola çıkarak, ileriye yönelik tahminlerde başarı sağlayan, VAR modeli ile konu incelenmeye çalışılmıştır. İlk bölümde, büyüme kavramı ve büyüme teorileri incelendikten sonra, kriz kavramı üzerinde durulmuş, ana hatları ile dünyada ve Türkiye ekonomisinde yaşanmış olan iktisadi krizler ele alınmıştır. İkinci bölümde, eşitliğin sağ tarafında, tüm değişkenlerin gecikmeli değerlerinin yer aldığı bir eşitlikler sistemi olan VAR modeli, teorik çerçevesi ite yer almaktadır. Üçüncü ve son bölümde, bir uygulama yer almaktadır. Bir kriz ifadesi yada göstergesi olabilecek değişkenler, büyüme arasındaki ilişki, VAR modeli ile ele alınırken, gerek, VAR sistemdeki her bir değişkende, gerekse, sistem içindeki değişkenlere ilişkin eşitliklerde bir yapısal kırılma olup olmadığı, CUSUM, CUSUM O grafikleri ve Show testi ile incelenmiştir. Dolar kurundaki aşın artışın bir kriz göstergesi olarak kabul edildiği uygulamada, dolar kuruna ve sistemdeki diğer değişkenlere ilişkin olarak tahminler sonucunda, dolar kurundaki aşın artışın olduğu dönemlerde, büyümenin kesintiye uğrayarak, negatif değerler aldığı gözlenmiştir. ABSTRACT In Turkish economy, relationship between economic crisis and growth has led us to research on this subject. Considering this aim, this subject has been worked out togetter with the model VAR considered tobe successful in the future predictions. In the first section, after examining the consept of growth and growth theories, the consept of crises has studied on, and economic crisis that appered in Turkish economy also has been summirez. In the second section, the model VAR in which lagged variables in the right of equality has taken place in therotical frame. In the third and the last section ampirical research has taken place. The relationship between growth and variables that may be called indicators has been studied with the model VAR. In addition the this, equation in the system, whether the structural change has been existed or not has been taken into account with CUSUM, CUSUM Q graphics and Chow tests. As a result of this ampirical research, an extreme increase in the exchange rate of the dollar, the growth being intrupted has been observed to gain negative values. iii
Özet (Çeviri)