Makro besin elementlerinin (NPK) İzmir'de Mayıs ayında açığa dikilen 4-6 cm çevre büyüklüğündeki Gladiolus cinsine ait 'hunting song' ve 'Novalüx' kültür çeşitlerinin yumrularının gelişmeleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 261
  2. Yazar: TAHA ALİ AMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Türkiye'de değişik iklim bölgeleri her türlü çiçeği ve damızlık materyalini yetiştirmeye uygun olduğu halde gerek kesme çiçek üretimi gerekse damızlık üretimi iç pazar gereksi- nimi karşılayacak düzeyde değildir. Bunun nedenleride yeterli bilgi birikimi ve gerekli araştırmaların üreticiyi veya yatırım cıyı teşvik edecek düzeyde değildir. Bu gerçeklerden kaynaklana rak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü fidanlık alanında“Makro Be3in Elementlerinin Mayıs Ayında Açığa- Dikilen 4-6 cm Çevre Büyüklüğündeki Gladiolus Cinsine ait ”Hunting Song“ ve ”Novalux“ Kültür çeşitlerine ait Yumru ların Geli^meleriüzerine ”iki yıllık bir araştırma yapılmıştır. Denemelerden alınan kriterlere göre aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1- Deneme Faktörleri Değişik gübreleme, değişik dikim zamanları, farklı çeşitlerin oluşan yeni ana yumrularının çevre uzunluklarında, yıllar içerinsinde iatatistiki acıdan bir fark görülmediği halde yıllar arasındaki fark önemli bulunmuştur. 2- 1984 yılında farklı dikim zamanları ile çeşit intraksi- yonu yeni ana yumruların ağırlıkları üzerine etkili olmuş ve“ Hunting Song”çeşidinin yumrularının ortalama ağırlığı daha fazla bulunmuştur. Ayrıca yıllar aracındaki fark önemli bulunmuş özellikle çeşit x dikim zamanlarıinteraksiyonu yeni oluşan yumruların ağırlıklarını etkilemiştir. Yine en fazla ağırlık“Hunting Song ”çeşidinin birinci dikiminde rastlanmıştır. 3- Deneme faktörleri X983 yılında kralenlerin ortalama sayıları üzerindeistatistiki açıdan önemli bir etki olmadığı halde 1984 yılındaki denemede dikim zamanlarıkralen sayılarını etkilemiş erken dikimden daha fazla kralen elde edilmiştir.-34- lici yılın birlikte analizinde de yıl vedikim faktörleri, önemli bulunmuştur. 4- Deneme faktörlerinin kralenlerin ortalama ağırlıklarına 1983 yılında herhangi bir etki yapmadığı halde 1984 yılında çe$it farklılıkları v© dikim samanları ayrı ayrı etkilenmiş.. Hunting Song " çeşidinde birinci dikimde en fasla kralen ağırlı ğı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although regions of different.climant e s in Turkey enable to produce every kind cut flowers and neeessary materiales is not of a capacity to meet the need of the home market. The reasons for this are the lack of sufficient knowledge and the insufficiency of research to encourage the producer and investor. Bearing this in mind the and scape architecture de partment of Ege University agricultural Faculty did a two-year research project a£ the field of green houses on the development of thecormes of the“Hunting song”and“Novalux”culture species of the gladiolus kind planted in may with a perimeter of 4-6 cm. According to the criterian of the experiments the following result results were obtained. 1) Although experimental factors did'nt have an important sta-* tistical effect on the average number of the corms in 1983 the times of plantation effevted this factor in 1984 and more corms were obtained in the first plantation in the analysis of the two years the combination of years and plantation were tound important 2) Athough the experimental factor didn't effect the average weight was obtain in the first plantation of“Hunting Song ”kind-36- 3) Although the experimental factors didn't affect on the averge number of coraletş in the year 1983* the times of planting affected the number of kralen in 1984 experiment, more kralen were attained in the first planting* in an analysis of both years experiments years planting factors were found to be important, 4) Although experimental factors didn't have an affect on the averge weight of cormlefrs in 1983, in 1984 kind and times 'of planting affected cormlefcs. The greatest weight was obtained in the first planting of Hunting Song Kind.