Borçlar Hukuku alanında hile kavramı (Borçlar Kanunu madde 28)
The Fraud concept in the Obligations Law (The Code of Obligations Articel 28)
  1. Tez No: 122916
  2. Yazar: ZEKERİYA KURŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZ Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.“Borçlar Hukuku Alanında Hile Kavramı”isimli bu tez çalışmasında, Borçlar Kanununun 28. maddesinde düzenleme alanı bulan“hile”kavramı ele alınmıştır. Bu kavram ele alınırken konu üç bölüme ayrılmıştır. Bu çerçevede birinci bölümde hilenin unsurları ve türleri incelenmiştir. İkinci bölümün birinci kısmında hilenin sözleşmeler üzerindeki etkileri, hilenin sözleşmeyi sakatlaması ve böylece hileye maruz kalan tarafın sözleşmeyi iptal edebilmesi imkânı üzerinde durularak incelenmiş; ikinci kısmında, hileden kaynaklanan zararların tazmini imkânı incelenmiştir. Tezin son bölümünde hilenin ispatı meselesi ele alındıktan sonra, hilenin yakın kavramlarla ilişkisi incelenmiştir. ABSTRACT This study has been prepared as a master degree at the Social Sciences Institute of Istanbul University. In the thesis entitled with "The Fraud Concept In The Obligations LaW, the fraud concept regulated in Article 28 of the Obligations Law is examined. During the study the concept has been examined in three chapters. In the first chapter, the elements and types of the fraud are examined. In the first part of the second chapter, the effects of fraud on the contract are examined specifically by referring to the void of a contract due to fraud and the possibility of the cancellation of a contract by the party exposed to fraud here as in the second part the possibility of claiming compensation upon the damages caused by fraud are examined. The matters of evidencing the fraud and the relations of fraud with near concepts are examined in the final chapter of the thesis. m
Özet (Çeviri)