Dünya para sistemi ve EURO
World monetary system and EURO
  1. Tez No: 122917
  2. Yazar: MİNE MANİSALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR MERCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZ Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği'nin üçüncü ve son aşaması 1 Ocak 1999 tarihinde başlamıştır. 2002 yılının Ocak aynıdan itibarense Euro bütün üye ülkelerde dolaşıma çıkmış, fînansal ve ticari işlemlerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Birlik'e henüz üye olmamış Merkezi ve Doğu Avrupa ülkeleriyle, Avrupa Birliği üyeleriyle yalan ticari ilişkileri olan, Türkiye'nin de içinde bulunduğu, Akdeniz ülkelerini önemli ölçüde etkileyecek olan Euro, Amerikan dolarına alternatif bir para birimi olarak uluslararası piyasalarda yerini almıştır. ABSTRACT The third and the last stage of European Economic and monetary Union started on 1 January 1999. As the beginning of January 2002, Euro was put into circulation of all member countries' economies by means of financial and other business transactions. Euro, which is likely to effect Central and East European countries those of which haven't joint the European Union yet and other Mediterranean countries like Turkey with its close trade extentions to the European Union member countries, has already taken its part arround international markets as an alternative currency to US dollar. HI
Özet (Çeviri)