Türkiye'de kamuoyu oluşturmada sivil toplum kuruluşlarının televizyonda yayımlanan kamu yararı spotlarından yararlanma tutumları
The Attitudes towards the utilization of public awareness messages of non-governmental organizations (NGOs) which publicated on television in Türkiye
  1. Tez No: 122960
  2. Yazar: NURGÜL USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Public Relations, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
oz Bu araştırmada; Türkiye'de doğal çevre konusunda ekinlikleri ile tanınmış üç sivil toplum kuruluşunun [Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA)], kamuoyu oluşturmada, televizyonlarda“kamu yararı spotları”ndan (KYS) yararlanma tutumları incelenmiştir. Araştırmada; literatür taraması yöntemi ve seçilen üç sivil toplum kuruluşunun yetkilileri ve ayrıca kamu yararı spotu üreten görgül (ampirik) bilgi kaynağı kişilerle röportaj yapma teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın Birinci Bölümü'nde; kamu ve kamuoyu kavramı, İkinci Bölümü'nde; kamuoyu oluşturmada kitle iletişiminin rolü ve önemi, Üçüncü Bölümü'nde; Sivil Toplum Kuruluşları' nın (STK) nitelikleri ve işlevleri, Dördüncü Bölümü'nde; bir uygulama alanı olarak seçilen üç STK'nun yapısı, ve KYS' larından yararlanma tutumları ele alınmaktadır. Tez ekinde, seçilen üç STK'nun yaptırdığı KYS örnekleri VCD formatında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the ways in which three non-governmental organizations (NGOs) operating in the field of the natural environment in Turkey [The Wildlife Protection Association (DHKD), The Foundation for the Protection and Promotion of Environment and Culture (ÇEKÜL), and The Turkey Foundation for Combating Erosion, Planting Trees, and Preservation of Nature (TEMA)] utilize“public awareness messages”broadcast on television to generate public opinion. The techniques utilized in the thesis consist of research of written sources (literature) and interviews with officials of the three NGOs, and interviews with empirical sources, i.e. producers of public awareness messages. In Section One, the thesis examines the concepts of the public and public opinion. Section Two covers the role and importance of mass communications in forming public opinion. The functions and characteristics of the NGOs are examined in Section Three. Section Four explores the structure of the selected NGOs and investigates their attitudes towards the utilization of public awareness messages. Samples of public awareness messages produced on for the three NGOs selected for the study accompany the thesis in VCD format. u