Haberde ikna stratejileri (Örnek: 11 Eylül olayı ve ABD'nin Dünya kamuoyunu yönlendirme çabaları)
Convince strategies in news (Sample: Event of september 11th and struggles of USA manipulation the world's public opinion)
  1. Tez No: 123086
  2. Yazar: İHSAN KARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Özet Sanayileşme ile birlikte, yeni teknolojik buluşların, makineleşmenin üretim endüstrisinde kullanılmaya başlanması, gazetecilik anlayışında da değişimlere neden olmuştur. Kitle iletişim araçlarında kullanılan yeni teknolojilerin artan maliyetleri sonucu, günümüzde, bu araçlar, büyük ticari işletmelerin içerisinde birer yan sanayi haline gelmiştir. Böyle bir durum şüphesiz, siyasal iktidar sahipleri ile kitle iletişim araçları sahipleri arasında güç ilişkilerinin doğmasına ve önem kazanmasına neden olmuştur. Habercilik anlayışında bu türde bir değişim, haberin salt bilgilendirme amacının dışında, politikacılar tararından kitleleri ikna etmek için kullanılmasına da neden olmuştur. Politikacıların yaptıklarını, yapmak istediklerini, halka duyurabilecekleri en güçlü platform olan kitle iletişim araçları, günümüzde birer propaganda aracı olarak kullanılmaktadır. Bu durum haberlerin içeriğine de etki etmektedir. Haberler bilgilendirme görevinin yanında ideolojik içeriğiyle birlikte birer ikna aracı haline gelmiştir. 1 1 Eylül 2001 'de Amerika Birleşik Devletlerine yapılan terör saldırısı, 21. yüzyılın, yeni bir çağın başlangıcı olacağı, dünyada artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceğinin işaretini veriyordu. Dünyanın en büyük süper gücünün karar merkezlerinin böylesine planlanmış bir şekilde yerle bir edilmesi, Amerikalılar tarafından gözlerin İslam Ülkelerine çevrilmesine neden olmuştur. Japonya' nın 1941 'de Pearl Harbour Saldırısının ardından, kendi topraklan üzerinde, ikinci kez sıcak savaşı yaşayan Amerika Birleşik Devletleri, 1 1 Eylül saldırısının karşılığım Afganistan'a askeri müdahalede bulunarak vermiştir. Ancak, bu müdahaleyi yapmadan önce, Başkan George W. Bush'un bir şekilde hem kendi kamuoyunu hem de dünya kamuoyunu müdahalenin haklılığı konusunda ikna etmesi gerekmekteydi. Başkan Bush, bunu en iyi kitle iletişim araçlarıyla yapmaktaydı. Başkan George Bush'un ABD, Dünya, İslam ve Türk Kamuoylarına yönelik ikna edici iletileri, Türkiye'de yayın yapan kitle iletişim araçlarında da yoğun şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Abstract With the industrializm, new tecnological inventions, mechanize started to use in production industry, causes the changes at journalizm understanding. With the cost of new tecnologies increasings which are being used in mass media, today this media, becomes lower industry company in big commercial companies. Surely, like this position; arises and becomes importance power relations between mass media owners and political power owners. Like this change, at communication understanding, besides giving information, communication is being used to convince the masses by politicians. Mass media is the strongest platform, which politicians can inform their practices and want to make their politics, today, used as a propaganda instrument. This position also effects the new contents. Besides, news giving information with ideological contents, they become convince instruments. The terörist attack which were against USA, in September 1 1, 2001 was indicating that 21. Century is the beginnist of a new age, nothing will be the same as it used to be. The decision centres of the biggest world's biggest super power, which were destroyed like a planned way, causes the Americans striked the eyes at İslam Countries. After the Japan's Pearl Harbour attack in 1941, USA is exposed to hot war in its own land for the second time, made military attack to Afghanistan to retort the September, 1 1 Event. But, before this military attack, President George W. Bush should have convinced both his own public opinion and the world's public opinion. President Bush has done it in a better way by the mass media. President George Bush's convincing messages towards USA, World, İslam and Turkey, were seen in Turkey's mass media frequently.