Tekkebozarmut-Tekkeümmükemal (Dörtdivan-Bolu) yörelerinin jeolojisi ve petrografisi
  1. Tez No: 12312
  2. Yazar: YAVUZ BEDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
oz Bolu'nun güneydoğusunda yer alan inceleme alanında; çökel birim olarak en altta Üst Kretase yaşlı flişel karakterdeki silttaşı, kiltaşı, kumtaşı, marn ve killi- kumlu kireç- taşından oluşan lüzzviran Formasyonu bulunur. Bunun üzerina sahada geniş yayılımı olan Orta-üst Miyosen yaştaki volkanitler- den alttan üste doğru; Kurtluca Andeziti, Yıldıztepe volkanitlerinin aglomeraları ve bazaltik lav birimi, Tekkebozarmut volkanitlerinin aglomera- kil birimi, yine aynı volkanitlerin andezitik lavları ve en üstte de aglomera ve tüfleri gelir. Kuzviran Formasyonu ile volkan iti er arasında açılı uyumsuzluk vardır. Volkanitlerin kendi aralarındaki ilişki uyumludur. İnceleme alanındaki en genç birimler volkanitler üzerine uyumsuzlukla gelen kuvaterner yaşlı yamaç molozları ve genç alüvyonlardır. Çalışma alanındaki volkanitler genellikle andezitlerden oluşmaktadır. Volkanitlerin kimyasal analizlerinin değerlendi rilmesi sonucu; bazaltik andezit, andezit ve dasit olarak isimlendirilmişlerdir. Jeokimyasal yorumlamalar sonucu bölgede yer alan volkanitlerin kalkalkalen karakterde ve kabuk kökenli oldukları belirlenmiştir. Volkanizmanın güney-kuzey yönlü sıkışma tektoniğinin sonucunda ortaya çıktıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ü ABSTRACT The investigated area İs located at the- southeastern, province of Bolu. In the study areat the oldest unit is the Late Cretaceous aged Kuzviran formation which is in flysch- oidal character and composed of the siltstone, claystone, sand stone, marl and clayey-sandy limestone intercalations. She Middle-Upper Miocene age volcanics overlying Kuzviran formation have widely areal extend in the investigation area. These volca- nics are begiMng with the Kurtluca Andesite and continuing with agglomerate and“basaltic units of Yıldıztepe volcanics. The upper/ most part is represented hy agglomerate-claystone, andesitic lavas and agglomerate- tuffs of the Tekkebozarmut vol canics respectivelly. The ”boundary "between the Kuzviran forma tion and volcanics is an angular unconformity and in between volcanics themselves is transitional. The youngest units in the study area are the 'Quaternary age slope scree and alluvial depo sits r unconformably,, overlying the older units. The volcanics exposed in the study area is generally composed, of andesites. According to the results of the chemical analysis of the volcanics, they are named as; basaltic andesite, andesite and dacites. The results of the geochemical interpretations have indi cated that, the volcanics situated in the area of study is in calc- alcalen character and continental crust origin. It is also understood that, the volcanism occurred as a result of the north- south trending compressional tectonic movements.