Ülkemizde uygulanmakta olan prefabrike konut sistemlerinden panel sistemin incelenmesi
- Tez No: 12313
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL TUĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
2-OZET İkinci Dünya Savaşı 'ndan sonra ortaya çıkan çok sayıda konut ihtiyacı, beraberinde prefabrikasyonu getirmiştir. Türkiye'de de birçok faktörün etkisiyle oluşan konut açı ğı, prefabrike sistemlerin ülkemize getirilmesini zorunlu kılmış tır. Prefabrike yapım yöntemleri, yapıyı oluşturan ana elemanların fabrikada üretilip, şantiyeye getirilmesi ve montajını içerir. Bu yöntemler çeşitlidir. Araştırmamızda bu sistemlerden sadece panel sistemi ve ülkemizdeki uygulamalarını incelemeye çalıştık. Prefabrike paneller; dış duvar, iç duvar, döşeme paneli, merdiven bileşeni, özel bileşenler, çatı ve temel bileşenlerdir. Bu elemanlar fabrikada imal edilerek, şantiyeye getirilir ve montaj elemanları tarafından monte edilirler. Bu iki süreç birbirinden ayrı yerlerde ve seri olarak yapıldığı için, binaların bitme süresi kısalmakta ve bu, gereküreticiye, gerekse konut sahibi olmak isteyene olumlu yönde bir çok faydalar sağlamaktadır. Prefabrike panel sistemlerde de, geleneksel ya da herhangi diğer sistemlerde olduğu gibi tasarım aşaması vardır. Yalnız burada amaç, en az bileşen tipiyle, en fazla fonksiyon ve biçim çeşitliliği sağlamaktır. Bu da, karşımıza standartlaşmayı ya da modüler koordinasyonu çıkarmaktadır. Bu modüller uluslararası kabullere göre seçilir ve tasarım bunlara uyularak yapılır. Daha sonra, seçilen bileşen tipleri fabrikalarda üretilir. Üretilen elemanlar, şantiyeye çeşitli araçlarla taşınır ve montaj safhası başlar. Ülkemiz şartlarında en yaygın olarak kullanılan sistem, prefabrike panel sistemlerdir.
Özet (Çeviri)
3-ENGLISH SUMMARY After World War II, prefabrication comes out as a solution for housing needs of population. Prefabricated systems are practiced in Turkey, for the similar reasons. More and cheaper houses are needful in our town. In prefabricated systems, basic elements are produced in fabrics, and then they are send to construction site. Here, the constractor has to put them together. Prefabrication has many systems. In my research, I only studied panel system and the practice of it in Turkey. Prefabricated panels are, wall panels, floor panels, stair panels, base and roof panels. Fabric process and construction-site processes are sepe- rated from earch other. It is shorten the period of finishing houses. And it affects to constructor and host in positive di rection.There must be project in panel systems, as traditional or orther prefabricated systems. Only there, the main thing is, getting maximum function and shape with minimum panel types. We must use modular coordination in planning. This moduls are de termined by European Prodictivity Agency. Prefabricated panel systems are more practicing than the others in our town.