Türk dış politikasının belirlenmesinde kişisel etken üzerine bir analiz
The Analysis considering the personal effects in determining of the Turkish foreign policy
- Tez No: 123122
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
02. Özet En geniş anlamıyla, devletlerin uluslararası sistemde birbirlerine karşı davranışları olarak tanımlanan dış politika, belirli bir yaklaşımın sınırlarında kalamayacak ölçüde engin niteliğinden ötürü, Uluslararası İlişkiler disiplininin farklı yaklaşımlarınca, farklı biçimlerde analiz edilmektedir. Bu yaklaşımlardan sadece biri olan dış politika analizi, açıklama alanı doğrudan, yalnızca dış politika olan tek yaklaşımdır. Dış politika analizi, dış politikanın kaynaklan ve dış politikanın tasarlandığı, kararlaştırıldığı ve uygulandığı süreçleri açıklama girişimlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir çözümleme düzeyidir. Dış politika analizinde bir analiz türü olarak karar alma yaklaşımı, dış politikayı bir karar alma süreci olarak ele almakta ve karar alma sürecini bu süreci etkileyen faktörlerin analiziyle ortaya koymaya çalışmaktadır. Bütün uluslararası olaylar gibi dış politika da insanların bir ürünüdür. Anılan yaklaşımın benimsenmesi durumunda belirtilen unsurun analizlerde gözardı edilmesi olanaksızdır. Karar alıcılar, algılamaları, algılamalarını yönlendiren inanç sistemleri, bürokratik rolleri, siyasal kültürleri ve hatta kişilik özellikleriyle karar alma sürecini etkilemektedirler. Bu etki, doğal olarak devletlerin dış politika davranışlarına yansımaktadır. Bu çalışma, Türk Dış Politikasının oluşturulmasında, karar alıcıların kişisel etkilerinin boyutlarını belirlemeye odaklanmıştır. İncelemelerden anlaşılmaktadır ki; dönem dönem egemen koşulların yönlendirmesiyle, (Atatürk döneminde olduğu gibi), bazı dönemler yasal statülerin oluşturduğu konumlarla (1982 Anayasası'nın Yürütmeye ilişkin düzenlemelerinin etkileri) ve bazen de tamamen bireysel karakterlerin etkileriyle, Türkiye'de dış politika, kişisel düzeyde oluşturulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary In general, the concept of foreign policy is defined as the acts of States in the international system. Due to being not limited to an approach, different approaches of International Relations analyses it in a different way. Foreign policy analyses is the only one directly dealing with the foreign policy amongst these approaches. It derived from the need to explain the issues such as the sources of foreign policy and the process of decision making and implementing of it. As an analysis type, the decision-making approach considers foreign policy from the point of the view of decision-making process and the factors affecting it in this regard. As has been true for all international events, the notion of foreign policy is also created by human beings. When the decision-making approach is taken into account, it is impossible to consider the individual factor as unimportant. The perceptions, belief systems, bureaucratic roles, political cultures and even the personalties of decision makers affect the decision-making process. Such effects can naturally be seen in the foreign policy acts of States. This study examines the extent to which decision makers play a role in determining the Turkish Foreign Policy, As has been indicated in the work, it is very clear that the Turkish Foreign Policy is, mainly under the effects of certain conditions, determined on the basis of the decision makers personalities. Some of the best examples of this fact can be seen in the Atatürk period and the 1982 Constitution that expands the powers of Executive organ. VIII