Anadolu lisesi öğrencilerinin müzik dersine karşı tutumlarını etkileyen faktörler
The Factors affect the attitudes of Anatolian high school students towards the music course
  1. Tez No: 123123
  2. Yazar: NURİ İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZIM BAĞIROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
02. ÖZET Bu araştırmada, Anadolu lisesi öğrencilerinin müzik derslerindeki tutumlarım etkileyen olumlu ya da olumsuz faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmalım çalışma evrenini, Trabzon Merkez Kanuni Anadolu Lisesi, Akçaabat Anadolu Lisesi, Sürmene H. S. Y. Anadolu Lisesi ve Rize Merkez Anadolu Lisesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, çalışma evreni arasından seçilen 168 öğrenciden oluşturulmuştur. Öğrencilere anket uygulanmış, bu anketin sonucunda elde edilen bulgular yorumlanarak sonuca bağlanmıştır. Bu değerlendirme sonunda Anadolu lisesi öğrencilerinin müzik derslerine karşı yaklaşık % 70'inin olumsuz, % 30'umın ise olumlu anlamda tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Araştırmada; Anadolu lisesi öğrencilerinin sosyal çevre, eğitim, ekonomik durum ve ailedeki müzik ilgisi göz önünde bulundurulmuş, okulda ve okul dışındaki tüm müziksel faaliyetler değerlendirilmeye katılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The aim of this study is to determine the positive or negative factors that affect the attitudes of Anatolian High School students in music courses. This work was applied at Trabzon Kanuni Anatolian High School, Sürmene H. S. Y. Anatolian High School and Rize Anatolian High School. The model of this study is constituted by 168 students who were selected from the working - circle. A questionnaire was applied to the students and then it was brought to a conclusion by evaulating the data that had been collected by the result of the questionnaire. At the end of this evaluation, it is designated that almost % 70 of Anatolian High School students show negative and % 30 of Anatolian High School students show positive behaviors towards the music courses. In this research, all in and out school musical activities are added to the evaluation by observing the Anatolian High School students' social environment, education, economic position and the interest of music in family. VII