Türkiye profesyonel I. süper ligi 2001-2002 futbol sezonunda müsabaka ortamında sergilenen saldırgan davranışların hangi faktörlere bağlı olarak değiştiğinin tespit edilmesi
To Explore the issue of according to which factors aggressive behaviors shown in the field change during the games in the 2001-2002 season of Turkish professional premier division
- Tez No: 123126
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGİN ERŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
IX 0.3 Özet Bu çalışma; Türkiye Profesyonel Futbol I. Süper Ligi 2001-2002 Futbol Sezonu'nda müsabaka ortamında sergilenen saldırgan davranışların hangi faktörlere bağlı olarak değiştiğinin tespit edilmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla I. Süper Lig' de mücadele eden 18 takımın 2001-2002 Futbol Sezonu'nda oynamış oldukları toplam 306 müsabakanın detayları (skor, sarı ve kırmızı kart sayıları ve görüldükleri dakikalar, ev sahibi ve misafir takımlar) incelenmiş ve müsabaka ortamında sergilenen saldırgan davranışlar arasında bazı faktörlere göre farklılık olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırma; sergilenen saldırgan davranışlar açısından kendi sahasında ve deplasmanda oynayan takımlar arasında, kazanan ve kaybeden takımlar arasında, müsabakaların I. ve II. periyodu arasında, sezonun I. ve II. periyodu arasında ve ligi üst ve orta sıralarda tamamlayan takımlar arasında anlamlı bir faklılığın olduğu, beraberlik ve galibiyet-mağlubiyet ile sonuçlanan müsabakalar arasında, ligi üst ve alt sıralarda tamamlayan takımlar ve ligi orta ve alt sıralarda tamamlayan takımlar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığını göstermiştir. «assss»*
Özet (Çeviri)
0.4 Summary The purpose of this study is to explore the issue of according to which factors aggressive behaviors shown in the field change during the games in the 2001-2002 Season of Turkish Professional Premier Division. To serve this purpose, the statistics of 306 games played by the 18 teams of Turkish Premier Division in the 2001-2002 Season (scores, the number of yellow and red cards, the time of bookings during the game the distribution of cards between the home and visitor teams) are analysed. The analysis is made to see if there are differences among the aggressive behaviors in relation to some factors. The research demonstrates that there is a meaningful difference in the followings; the level of aggressive behaviors between the home and the visitor teams, between the winning and the losing teams, between the top-ranking and mid-ranking teams in the standing, and between aggressive behaviors shown in the first half and second half of the games, between in the first period and second period of the season. The research also shows that there is no a meaningful difference between the level of aggression for the games ended in a tie and winner or defeated team, between the top-ranking and low- ranking teams, and between the mid-ranking and low-ranking teams in the standing.