10 haftalık yoğunlaştırılmış egzersizin koroner kalp hastalıkları (KKH) risk faktörleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation to effects an 10-weeks densitiedexercise program on cardiovascular disease (CVD) risk factors
  1. Tez No: 123125
  2. Yazar: HALİL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışma, egzersizin koroner kalp hastalıkları ile ilişkisini saptamak amacı ile yapılmıştır. Çalışma 2001 yılında Giresun'da yapılmıştır. Çalışmaya, koroner kalp hastalığı riski taşıyan 15 erkek (Yaş;46.3±2.7), 20 bayan (Yaş: 44.5±5.7) denek olarak, 15 erkek (Yaş:49.0±1.9), 16 bayan (Yaş:45.9±6.4) kontrol grubu olarak iştirak etmiştir. Deneklerin boy, ağırlık, BKI, dinlenik kalp atım sayısı (DKAS), dinlenik kan basınçlar (DSBP/DDBP), egzersiz kalp atım sayısı (EKAS), egzersiz kan basınçları (ESBP/EDBP), trigliserid (TG), total kolesterol (TC), düşük yoğunluktaki lipoprotein- kolesterol (LDL-C) ve yüksek yoğunluktaki lipoprotein- kolesterol (HDL-C), değerleri 10 haftalık egzersiz programı öncesi ve sonrası ölçüldü. Ek olarak katılıcılara, sağlık alışkanlıkları, ailesinin KKH hikayesi, egzersiz ve serbest zaman aktiviteleri gibi sorulan içeren yüzyüze anket uygulandı. Ölçümlere uygulanan aritmetik uygulamalar arası farka ait "t testi'nde ölçülen parametrelerden, ağırlık, BKI,DKAS, DSBP, EKAS, EDBP, TG, TC ve HDL-C erkek denek ve kontrol grupları arasındaki fark istatistiki açıdan anlamlı çıkmıştır (p< 0.05). ESBP ve LDL-C değerleri anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate relationships between regular physical activity and cardiovascular risk factors in adults. This study was completed in Giresun in 2001. 15 men (Age: 46. 3± 2.7), 20 women (Age; 44. 5± 5.7) participated as subjects, in addition 15 men (Age; 49.0±1.9) and 16 women (Age: 45. 9± 6.4) participated as control groups in this investigation Data on participants' height, weight, Body Mass Index (BMI), resting heart rate (RHR), resting blood pressure (RSBP/ RDBP), exercise heart rate (EHR), exercise blood pressure (ESBP/ EDBP), triglyceride (TG), total cholestero (TC), low density lipoprotein-cholesterol (LDL-C), high density lipoprotein-cholesterol (HDL-C) values before and after 10 weeks exercise programs have been comparedi In addition, all subjects' healt behaviors, risk factors, family history of cardiovascular disease, current and participation in leisure time activities were collected face-to- face through questionaries. The statistical analysis of these measures (t test) showed that when the two groups of men were compared and the difference at weight, BMI, RHR, RSBP/RDBP, EHR, EDBP,TG,TC, HDL-C were significantly (p< 0.05). But, ESBP and LDL-C were not significantly. The two groups of women were compared and difference at RHR, ESBP/EDBP, EHR, EDBP, TG,TC, LDL-C and HDL-C were significantly in women subjects (p< 0.05). But, weight, BMI and ESBP were not found significantly. TG: %44.8, TC :%23.7, HDL-C : %22 changed in men and, TG :%32.5, TC :% 24.3, LDL-C: %27. 5 and LDL-C : % 1 7. 8 changed in women In conclusion; both genders' HDL- C increased and other parameters decreased with regular physical activity, inactive groups' values were higher than the active groups -j^^ V0