Türkiye profesyonel III: Futbol ligi B. grubunda bulunan futbol kulüplerinin yönetici ve taraftarlarının kulüple ilgili görüş ve beklentilerinin belirlenmesi
An Investigation of managers and funs' openion and expectation about the III. professional soccer league teams of Turkey
  1. Tez No: 123131
  2. Yazar: YUNUS ALİ CİVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Spor günümüzde geniş halk kitlelerini peşinden sürükleyen bir olgu olarak büyük ticari kuruluşların da ilgisini çekmektedir. Profesyonel futbol kulüplerinde yönetim ilkeleri doğrultusunda yapılacak düzenleme ile harcamaların verimli ve yerinde olması, başarı için gerekli çağdaş düzenlemelerin yapılması gereklidir. Yönetim ilkeleri doğrultusunda profesyonel liglerde mücadele eden futbol takımlarının kulüp yapısı, yönetim anlayışı basan durumuna göre araştırılacak, yönetim ilkelerinin profesyonel futbol kulüplerinde uygulanabilirliği ortaya konacaktır. Türkiye Profesyonel III. futbol liginde mücadele eden ve 2000 - 2001 sezonu ilkyarı sonunda birinci sırada olan Iğdırspor, ilk beşin içinde bulunan Trabzon Telekomspor, orta sıralarda bulunan Ofspor ile son sıralarda bulunan Arsinspor kulübü idareci ve taraftarları bu çalışmada araştırma grubu olarak belirlenmiştir. Kulüp idarecilerine anketler devre arasında, taraftarlara ise; kulüp başkanlarına göre en önemli gördükleri müsabakalar öncesinde saha dışında uygulanmıştır. Araştırma sonuçlan; ligde başarılı olan Iğdırspor'un kulübünün sahip olduğu tesis ve malzeme, sporcu ve antrenör niteliği, taraftarlarının takıma olan destek ve ilgi düzeyi ve yöneticilerin niteliği, yönetim anlayışı bakımından diğer kulüplerden daha iyi düzeyde olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar yönetimin temel ilkelerinin profesyonel futbol kulüplerinde uygulanabileceğini, kulüplerde başarıyı olumlu etkileyeceğini göstermektedir. XII MSlfa4OTM¥OM MSMKİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, sport is one of the most important facts, which carries on the vast majority of public behind it, and take great commercial companies interest on it. Making arrangement with the direction of management' principle at professional soccer clubs, will lead them to productive expenditure and can be made contemporary arrangement for success. The purpose of this study is that to apply the direction of management's principle, in professional soccer club's structure and to investigate it, in terms of club's structure, quality of club's management and club's success. Also, it will be investigated the possibility of applying management' principle at soccer clubs. Four soccer teams were selected from Turkey's Professional Soccer III. League. Managers and supporter from Iğdırspor club, who was the champion, Trabzon Telekomspor club, who was at the top, Ofspor club, who was at the middle, and Arsinspor club, who was at the last position on the league, were participated in this study as subjects. A questionnaire, were applied to club's managers in the middle of the season, and applied to supporters outside the stadium at half time of a game which previously was indicated to be a most important game by the chair of club. The results show that Iğdırspor, which was champion in the league, has more sport facilities, equipment, quality soccer players, better trainers, more supporters, and better club management than the other clubs. These results show that principle of contemporary management can be applied on soccer clubs. This new approach of management will bring soccer club to success more easily. XIII