Ergenlerde problem çözme becerisini yordayıcı bir değişken olarak benlik imgesi
- Tez No: 123138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI 02.OZET Bu araştırma, ergenlerin sahip oldukları benlik imgesinin problem çözme becerilerini ne derecede yordadığının incelenmesini amaçlamaktadır. Bu araştırma 13-17 yaş arası ergenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olan ergenlik döneminde birçok sorunlar yaşanması ve ergenin bu sorunlarla etkili problem çözme becerilerini kullanarak baş etmesi söz konusudur. Ergenliğin benlik algısını bütünleştirme dönemi olduğu göz önüne alınınca, bu durumun problem çözme becerilerinde ne derecede etkili olduğu araştırılması gereken önemli bir konudur. Araştırma grubu Akçaabat Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Akçaabat Anadolu Lisesi, Trabzon Ticaret Meslek Lisesi ve Trabzon İlgi Dershanesi'nden tesadüfi olarak seçilen 385 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya yüz doksan iki kız ve yüz doksan üç erkek öğrenci katılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler iki araç ile toplanmıştır. Bunlar Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen Problem Çözme Envanteri ve Offer ve arkadaşları tarafından geliştirilen Offer Benlik İmgesi Ölçeğidir. Bu araştırmayı yaparken iki ölçek de aynı anda verilmiş ve toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS WINDOWS programıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel sonuçların elde edilmesinin yanında, bazı değişkenlere bağlı farkları belirlemek için t testi, değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için Pearson Korelasyon yöntemi uygulanmış ve elde edilen korelasyon sonuçlarına göre genel ölçümler üzerinde Hiyerarşik Çok Yönlü Regresyon Analizi yapılmıştır. Sonuçlar a= 0.05 düzeyinde test edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet bağlamında ergenlerin genel problem çözme becerileri üzerinde cinsiyet farklılıklarına rastlanmamış, benlik imgesi üzerinde aile ilişkileri ve ruh sağlığı alt ölçeklerinde cinsiyet farklılıklarına rastlanmıştır. Genel problem çözme becerilerini yordamada başetme gücü,ruh sağlığı,beden imgesi ve aile ilişkileri,benlik imgesi ölçümlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Sonuçlar psikolojik danışma ve ergenlerin sorun alanları kapsamında yorumlanarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vu 03.Summary This study is aimed to irrestipate the relationship between problem solving skills and self-image of adolescents,aging 13-17.it is assumed that adolescents go through several developmental problems after childhood and try to manage those problem with their own means.Adolescence taking as entegrative period of identity and self perception,the link between problem solving abilities and self-esteem issues has to be taken as major paint to irrestigate.Participants of the study were requited from several high school students in Trabzon and Akçaabat.Total participant of the study are 385 students.Female and male students participated in the study were balanced across the sample. There are main two instruments used in this study. These are Problem Solving Skills inventory developed by Heppner and Peterson (1982) and Offer Self image Questionnaire developed by Offer,Ostrov,Howard and Dolan (1989).The questionnaire packet were given together,and separate demographics questionnaire attached to it.Data analysis were conducted with SPSS for Windows.Descriptive stalistics,t testi,simple correlations and Hierarchic Regression analysis has chosen as main statistical analysis techniques.All hypotheses were tested at a 0.05 level. The results show that there are no gender differences on problem Solving Skills of adolescents. On the other hand there were gender differences on family relationship and mental health subscales of Offer Self-image measures.Predictive value coping skills mental health,body image and family relationships were fond to be significant for Problem Solving Skills of adolescents aging 13-17.The results were discussed in thi ligth of previous studies and secommendation for counseling adolescents were made,as well as further research directions.