İnsan hakları eğitiminin uluslararası boyutu ve Türk polis teşkilatının uygulamaları
- Tez No: 123137
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
02. Özet İnsan hakları konusu ve insan hakları eğitimi tüm gönüllü kuruluşlar ve örgütler kadar günümüzde Türk Polis Teşkilatınca da önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Kendi ulusal yasalarının ve onaylamış olduğu uluslararası mevzuatın hizmetinde olan polisin ve görev alanına giren işlemlerin, insan hakları konusu göz önünde tutularak incelenmesi ve çıkan sonuçların polis eğitimine yansıtılması gerekmektedir. Bu tez, insan haklarının temel görüşlerini tanıtmaya ve polisin etkinliklerinde bu konunun önemini vurgulamaya yöneliktir. Özellikle İnsan hakları Evrensel Bildirgesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere bağlayıcı nitelikteki uluslararası sözleşmelerin ortaya koyduğu esasların, polisin insan hakları eğitiminde de temel alınması gerekmektedir. İnsan hakları konusunun, polisin eğitimi açısından değerlendirilebilmesi için önce, ilgili uluslararası sözleşmeler, bildiriler ve belgeler incelenmiş ve insan hakları ile ilgili genel çerçeve belirlenmiştir. Bu konuda yapılan araştırma ve incelemeler taranmış, diğer yazılı kaynaklar gözden geçirilmiş, konuyla ilgili tüm bilgi ve belgeler incelenmiştir. Bu tezin, temelde verilen eğitimin daha etkili olmasına ve polisin konuya daha gerçekçi ve yapıcı yaklaşmasına katkıda bulunması umulmaktadır Evrensel boyuttaki insan hakları konusunun, polisin görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde ele alınıp, uluslararası alandaki insan hakları oluşumunun Türk polisinin eğitimine yansıtılarak olması gerekenlerin ortaya konmaya çalışıldığı bu tezde tarama modeli kullanılmıştır. Polisin insan hakları eğitimi ile ilgili olarak, Polis Okulu, Polis Koleji ve Polis Akademisi programları ile bu konuda okutulan derslerin içerikleri gözden geçirilmiştir. Tezde konuyla ilgili yazdı belgeler sistemli bir şekilde incelenmiş ve alan yazın (literatür) taraması yapılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
02. Summary In the matter of human rights and human rights education, the police Establishment needs to remain on top of these as much as all volunteer organizations and establishments. The Police working within Turkish laws and ratified international laws and its functions need to be investigated concerning human rights and use the result of this in police education. This study introduces the basic beliefs of human rights and how to emphasize the importance of this subject within police activities. The police education programme and human rights lessons need to be made especially according to the binding characteristics of the Universal Human Rights Declaration and the European Human Rights Treaty. Hopefully this study will make basic education more effective and will make the police look at this subject more realistically and positively. In this study, the universal dimension of human rights has been taken in hand along with police study, authority and responsibilities and it is tried to explain that“how international human rights could be used in Turkish education”by using 'thoroughly search' model. Police education and lesson programs regarding human rights in the Police School, Police College and Police Academy have been investigated. In this study, all written documents regarding this subject were systematically investigated also the literature was researched. In order to access the human right subject for police education, international treaties and documents were probed and a profile regarding human rights was determined. Within this subject, investigations, research and sources were looked at. Also in regards to this subject all information and documents were investigated. In the police establishment and other organizations which work with human rights, all given data was accessed. There is little research in the area of police and human rights. This study will be useful as it can be used in discussions and for ways to solve problems within this area. And within the police occupation, those who are interested in human rights can use this as a source. And also in police education it can be used as a framework. IX