Türkiye profesyonel II. Futbol Ligi IV. gruptaki takımların toplam kalite yönetimi bakımından incelenmesi
An Investigation of total quality management in the second professional soccer league teams of Türkiye
- Tez No: 123148
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde çağdaş yönetim anlayışının ulaştığı en üst seviye olan toplam kalite yönetiminin profesyonel futbol kulüplerinde uygulanabilirliği ortaya konması spor kulüplerinde yönetim anlayışına önemli katkılar sağlayabilir. Spor kulübü yönetimlerinde toplam kalite yönetimi ilkeleri doğrultusunda yapılacak düzenleme ile harcamaların verimli yapılması, başarı için gerekli düzenlemelerin yapılması sağlanabilir. Bu çalışmada Türkiye Profesyonel II. Futbol Liginde mücadele eden takımların kulüp yapılarının belirlenmesi, yönetim tarzlarının ortaya konması, yönetim, sporcu ve taraftara göre toplam kalitenin temel özellikleri olan planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma ilkeleri ile ilgili görüş ve eğilimlerini tespit etmek, takım başarısında bu ilkelerin ne ölçüde tesir ettiğini araştırılması amaçlanmıştır. Türkiye Profesyonel II. Futbol Ligi Takımlarının kulüp yapılarının incelenmesi için bu araştırmada 2000 - 2001 sezonunda II. Lig IV. gurupta mücadele eden Akçaabat Sebatspor, Gümüşhane Doğanspor, Boluspor, Düzcespor ve Hopaspor kulüpleri; idareciler, kulüp personeli, antrenörler, sporcular ve taraftarlarına anket uygulanmıştır. 2000 - 2001 sezonu ilkyarı sonunda bulundukları ligde ilk sıralardaki Akçaabat Sebatspor ve Gümüşhane Doğanspor, orta sıralarda bulunan Hopaspor ve ve Amasyaspor ile alt sıralarda bulunan Boluspor ve Düzcespor kulüpleri olmak üzere toplam 6 kulüp idareci, kulüp personeli, antrenörler, sporcu ve taraftarları araştırma grubu olarak belirlenmiştir. İlgili kulüplerin idareci, kulüp personeli, antrenör ve sporculara anketler devre arasında, taraftarlara ise; kulüp başkanlarına göre her takım için en önemli gördükleri müsabakalar öncesinde saha dışında uygulanmıştır. Çalışma sonuçlan bulundukları ligde başarılı olan Akçaabat Sebatspor ve Gümüşhane Doğanspor kulüplerinde toplam kalite yönetiminin temel ilkeleri olan planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma yönleri açısından sorulan sorulara, yapılan uygulamalara bakıldığında sonuçların toplam kalite yönetimi açısından yüksek değerlere ulaştığı görülmüştür. Bu sonuçlar toplam kalite yönetiminin profesyonel futbol kulüplerinde uygulanabileceğini, TKY'nin temel öğelerinin kulüplerde yükseltilmesinin başarıyı olumlu etkileyeceğini göstermektedir. XIII
Özet (Çeviri)
The application of total quality management, which's the top level of contemporary management of today's life, on the professional soccer clubs may contribute ant the regulations dealing with the basic principles of total quality made on the sports club management can lent us to success. On this study it is not only aimed to determine the structures and the management methods of the clubs in the Turkish Second Division but also the views of the fans, footballers ant managers about the planning, applying, controlling and measures which are the basics principles affect the team success. In the order to examine the club structures of the Turkish Professionals II. Division football teams, a questionnaire has been made involving the teams Akçaabat Sebatspor, Gümüşhane Doğanspor, Boluspor, Düzcespor, Hopaspor and their managers, staff, tremors, footballers and funs. The research has been made on the six football teams and on the managers, staff, tremors, funs of these clubs. These clubs' standings on the table at the end of the first term of the 2000-2001 sessions are as fallows. Akçaabat Sebatspor and Gümüşhane Doğanspor (At the top of the table), Hopaspor and Amasyaspor (At the middle of the table), Boluspor and Düzcespor (At the bottom of the table) the questionnaire made on the managers, staffs, trainers, and soccer players at the and of the first term of the 2000-2001 season and on funs before the important matches. The results of the study have shown that the successful clubs Akçaabat Sebatspor and Gümüşhane Doğanspor have carried art the basic principles of the total quality management successfully. Finally, these results indicated that total quality management can be applied on Professional soccer clubs and the improvement of the principles of the total quality management will increase the success. XIV