Türk Rekabet Hukukunda birleşme ve devralmalar
Mergers and takeovers in turkish competition law
- Tez No: 123149
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA DERYAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
02. ÖZET Rekabet, serbest piyasa ekonomisini kabul eden ülkelerde hem iktisadi hem de genel yaşamın bir parçasıdır. Serbest rekabet düzeni sağlıklı işlediği sürece, toplumsal ve ekonomik faydalar sağlayacağı muhakkaktır. Ancak, bazen iyi niyet kurallarına aykırı olarak başkalarına karşı üstünlük sağlayıcı uygulamalar da görülmektedir. Bu durumda rekabet düzeni bozulmakta ve toplum bundan zarar görmektedir. Rekabet düzenim bozabilecek faktörlerden birisi de teşebbüsler arası“birleşme”ve“devralmalar”dır. Bu çalışmanın gayesi, Rekabet Hukuku'nun hukuk sistemi içindeki yeri ve diğer disiplinlerle ilişkisini ortaya koyduktan sonra,“birleşme”ve“devralma”sayılan halleri tespit etmektir. Birleşme ve devralma sayılan haller, yoğunlaşma kavramı içerisinde ele alınmaktadır. Yoğunlaşmanın şartları, temel yoğunlaşma halleri ve izne tâbi yoğunlaşmalar ortaya konulmaktadır. Bu bağlamda, özelleştirmelerin izne tâbi olup olmayacağı incelenmektedir. Kanun ve Tebliğ'de öngörülen şartlara uymadan gerçekleştirilen birleşme ve devralmaların muhatap olacağı hukuki müeyyideler ele alınmaktadır. Sonuç kısmında ise, yapılan çalışmada varılan sonuçlar, özet olarak verilmektedir. Çalışmanın her aşamasında Rekabet Kurulu kararları, doktrin ve Avrupa Birliği uygulamalarından faydalanılmaktadır. Ayrıca, görüş farklılığı olan hususlar ortaya konulmaktadır. Yapılan inceleme Rekabet Hukuku'nun ülkemizde henüz gelişme safhasında olduğunu, uygulamanın tam olarak yerleşmediğini, kavramların içeriği hususunda fikir birliği olmadığım ortaya koymaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY Competition is a part of both economic and general life in the countries which accept free market economies. As long as free competition order works orderly, it is certain that it provides with social and economic benefits. But, sometimes, practices, which are against good will rules, which get superiority against others are also seen. In this situations, competition order spoils and this gives harm to public. One of the factors that will be able to spoil competition order is also“mergers”and“takeovers”between enterprises. The aim of this study, after having achieved the place of Competition Law in the law system and relations with the other disciplines, is to determine situations which are considered“merger”and“takeover”.“Mergers”and“takeovers”are studied as kinds of“concentration”. Conditions of concentration, basic concentration situations and concentrations which are subject to permission are achieved. In this respect, privatisations are subject to permission are studied. Legal sanctions on mergers and takeovers which are performed without taking into consideration conditions that put by Law and Notificiation are examined. In the final part, results which are got from the study are produced briefly. In the every stages of the study, it is made use of the decisions of Competition Body, practises of Turkish doctrine and Europeon Union. Moreover, subjects which have disparity of wiews are achieved. The study shows that Competition T,aw is in improvement stage, in our country, that practises are not clearly certain and that there is not wiew aggreement on the contents of the notions. vm