Anamur-Silifke arası kıyı bölgesinin coğrafi etüdü
The Geographical study of the coastral area between Anamur and Silifke
- Tez No: 123237
- Danışmanlar: PROF.DR. AKİF AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Çalışma alanı, Akdeniz Bölgesi'nde Taşeli Platosu'nun kıyı kesiminde yer alan Anamur-Silifke Arası Kıyı Bölgesi'ni içine almaktadır. Çalışma alanının toplam yüz ölçümü 3 300 km2'dir. Araştırma sahasında jeolojik temeli, Paleozoik ve Mesozoik'e ait birimler oluşturur. Bunların üzerinde de Tersiyer ve Kuaterner'e ait örtü formasyonları bulunur. Buradaki jeomorfolojik unsurlar, Orta Toroslar ve Taşeli Platosu'nun oluşumuyla yakından ilgilidir. Bu nedenle ana jeomorfolojik unsurları; dağlık sahalar, plato sahaları, ovalık sahalar ile kıyı bölgesi oluşturmaktadır. Çalışma alanında yazlan sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen tipik Akdeniz iklimi görülmektedir. Hidrolojik unsurlar olarak; yer altı sulan, kaynaklar, akarsular ile lagün gölleri vardır. Büyük toprak gruplarından; alüvyal, kolüvyal, kahverengi orman, kireçsiz kahverengi orman, kırmızı Akdeniz, kırmızı kahverengi Akdeniz, rendzina toprakları bulunmaktadır. Bitki örtüsü olarak; orman formasyonu, çalı formasyonu, alpin bitkiler ve kültür bitkileri mevcuttur. Anamur-Silifke arası kıyı bölgesinde 2000 genel nüfus sayımına göre toplam 238 342 nüfus bulunmaktadır. Nüfus, genellikle kıyı kesiminde olup, büyük bir kısmı (% 63) ilçe merkezlerinde toplanmıştır. Etüt sahası ilkçağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Tarihi çağlarda sırasıyla; Luviler, Fenikeliler, Hititler, Romalılar ve Bizanslılar hakimiyetinde kalan çalışma alanı, Türklerin Anadolu'ya gelmesi ile de Türk idaresinde kalmıştır. Çalışma alanında yerleşim yeri olarak; 4 ilçe merkezi (Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke), 8 kasaba (Ören, Çarıklar, Tekmen, Tekeli, Büyükeceli, Yeşilovacık, Akdere, Taşucu), 86 köy ve bu köylere bağlı 190 mahalle vardır. Anamur-Silifke arası kıyı bölgesinde ekonomik faaliyetler olarak; tarım, hayvancılık, ormancılık ve turizm dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Resarch area includes Mediterranean coast region between Anamur-Silifke which is located in Taşeli Plateau. Study region's total area is 3 300 km2. Geological base of the research area is Paleozoic and Mesozoic formations Tersier and Quaterner units. Geomorphological features of coverd by of the area is relevant to formations of Central Touros and Taşeli Plateau. Therfore the Major geomorphogical features here consist of mountainous regions, plateau regions, plain regions and coast regions. İn the study area, it is seen the Mediterranean climate which is hot and dry in summer and cold and rainy in winter. The hydrological features of the area, are, underground water, sources, rivers, Akgöl and P aradeniz lagoon lakes. Major soil groups are aluviyal, coluviyal, brown forest, lineless brown forest, Mediterranean red, red brown Medirternean, redina soils. In coast regions between Anamur-Silifke, vegetation is possible to be counted as forest formation, bush, alpin and culture. Total poulation in coast regions between Anamur-Silifke is 238 342 persons acording to 2000 general census. Population is placed almost at coast regions. Most of the population is in district center (63%). Study area was used as settlement place since ancient times. Luvis, Fenikes, Hittis, Armans and Byzantines reigned the study field respectively. After Turks had come to Anadolia, field was owned by Turks. There are 4 district centers (Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke), 8 towns (Ören, Çarıklar, Tekmen, Tekeli, Büyükeceli, Yeşilovacık, Akdere, Taşucu), 86 villages in study field. Moreover there are about 190 neighbourhoad. As economical activities at coast region between Anamur-Silifke; agriculture, animal farming, forestry and tourism take place. m