Somut olmayan kültürel mirasın korunması bağlamında müze ve müzecilik faaliyetleri: Mersin örneği
Museum and museology practices in the context of safeguarding intangible cultural heritage: The case of Mersin
  1. Tez No: 994907
  2. Yazar: SEDA ULUSOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN GÜNDÜZ ALPTÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, bilhassa dijital ağların genişleyip yaygınlaşması ile toplumlar arası etkileşim ivme kazanmıştır. Bu durumun olumlu yönleri olmasının yanı sıra olumsuz yönleri de vardır. Meydana gelen olumsuzluklardan en büyüğü kültürel çeşitliliğin sürdürülebilirliği noktasında oluşturduğu tehdittir. Dijitalleşme ile bazı kültürler baskın duruma gelerek yerel kültürlerin görünürlüğünü azaltmakta ve toplumları aynılaştırmaktadır. Kitle iletişim araçları üzerinden öne çıkarılan, özendirilen standart olgu ile olaylar geleneksel bilgilerin, yerel estetik anlayışların kısacası toplumsal unsurların tümünün değer kaybına neden olabilmektedir. Özellikle yeni nesilleri etkisi altına alan küreselleşme neticesinde gençlerin kendi toplumlarına karşı aidiyet hissi oluşmamaktadır. Somut olmayan kültürel mirasın korunması hususu, kültürel sürekliliğin sağlanması ve kolektif hafızanın gelecek kuşaklara aktarılması açısından son derece önemlidir. Korumaya yönelik çalışmalar yalnızca arşivleme ile sınırlı kalmayarak sürdürülebilirliği sağlamak adına katılımcı temelli canlı tutma stratejilerini içermelidir. Bu doğrultuda zaman içerisinde değişen ve gelişen işlevleri ile müzeler öne çıkmaktadır. Bu çalışma ile Mersin ilinin tüm ilçelerinde somut olmayan kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilirliği noktasında resmî müzeler haricindeki etnografya ve halk bilimi müzecilik faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Bireyler, sivil toplum kuruluşları yahut yerel yönetimler tarafından yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Çalışma Mersin ilinin tüm ilçeleri ile sınırlandırılmıştır. Alan araştırmasında Mersin ilinin Akdeniz, Anamur, Çamlıyayla, Erdemli, Mut, Silifke ve Tarsus ilçelerinde aktif müzecilik faaliyetleri olduğu tespit edilmiştir. Bu ilçelerde yer alan toplamda yirmi iki müzecilik faaliyeti ele alınmıştır. Yapılan çalışmalar incelenerek koruma ve toplumda farkındalık oluşturma noktasındaki başarılara değinilmiştir. Somut olmayan kültürel mirasın korunmasında bu faaliyetlerin etkili olduğu görülmüştür. Fakat canlandırılma ve sürdürülebilirlik hususunda eksikleri bulunmuştur. Bu çalışmaların eksik ya da geliştirilmesi gereken noktaları üzerinde durularak sonuç kısmında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization, particularly through the expansion and widespread dissemination of digital networks, has accelerated interaction among societies. While this situation has positive aspects, it also entails negative consequences. One of the most significant of these negative outcomes is the threat it poses to the sustainability of cultural diversity. Through digitalization, certain cultures become dominant, reducing the visibility of local cultures and leading societies toward homogenization. The standardized phenomena and events that are highlighted and promoted through mass media may result in the devaluation of traditional knowledge, local aesthetic understandings, in short, all social elements. Especially as a result of globalization influencing younger generations, young people may fail to develop a sense of belonging to their own societies. The protection of intangible cultural heritage is of great importance in terms of ensuring cultural continuity and transferring collective memory to future generations. Preservation efforts should not be limited solely to archiving, but should also include participatory, sustainability-oriented strategies that keep this heritage alive. In this context, museums, whose functions have changed and developed over time, come to the forefront. This study focuses on ethnography and folklore museology activities outside official museums in all districts of Mersin province with regard to the protection and sustainability of intangible cultural heritage. The activities carried out by individuals, non-governmental organizations, and local administrations have been examined. The study is limited to all districts of Mersin province. Field research has identified active museology activities in the districts of Akdeniz, Anamur, Çamlıyayla, Erdemli, Mut, Silifke, and Tarsus. A total of twenty-two museology activities located in these districts have been examined. By analyzing these activities, their achievements in terms of preservation and raising public awareness have been addressed. It has been observed that these activities are effective in the protection of intangible cultural heritage. However, deficiencies have been identified in terms of revitalization and sustainability. By focusing on the shortcomings and aspects requiring improvement in these activities, recommendations have been presented in the conclusion section.