Okul öncesi eğitime devam eden 4-6 yaş arasındaki çocukların ifade edici dil düzeylerinin incelenmesi (Konya ili örneği)
The Expressive language level study of 4 yo 6 year old children who attend to pre-schol education (Konya sample)
- Tez No: 123290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAK KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET 0-6 yaşlar arası, çocuğun gelişiminin hızla yönlendiği kritik yıllardır. Uzun yıllara dayalı araştırmalarla, çocukluk yıllarında kazanılan davranışların büyük bir kısmının yetişkinlikte bireyin kişilik yapısını, tavır, alışkanlık ve değer yargılarını biçimlendirdiği gözlenmiştir. Bu durum 0-6 yaşlar arası çocukların gelişimlerine yardımcı olan okul öncesi eğitim kurumlarına büyük görevler düştüğünü açıkça göstermektedir. Bu araştırmada okul öncesi eğitime devam eden 4-6 yaşlar arasındaki çocukların ifade edici dil düzeylerinin özlük nitelikleri ( yaş, cinsiyet, sosyo-kültürel ) ve bakım tarzına göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde olup kullanılan yöntem“Çift Yönlü ve Tek Yönlü Varyans Analizidir. Varyans sonuçları anlamlı çıktığında ”Tukey Testi“ yapılmıştır. Bu araştırmanın evreni Konya'da okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaşlar arasındaki kız ve erkek çocuklardır. M.E.B. anaokuluna devam eden 88, anasınıfına devam eden 177 olmak üzere toplam 265 çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Öğrencilerin dil gelişimlerini belirlemede ”Limbosh ve Wolf un Lügatçe ve Dil Testi, kişisel özelliklerini belirlemede ise ' Kişisel Bilgi Formundan' yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Anaokuluna devam eden çocukların yaşlarına göre dil gelişimi düzeyleri arasında önemli bir fark olduğu bulunmuştur. 2. Anaokuluna devam eden çocukların cinsiyet, yaş *cinsiyet interaksiyonu ; anne eğitimi, yaş * anne eğitimi interaksiyonu ; baba ğitimi, yaş* baba eğitimi interaksiyonu ve sosyo-ekonomik düzey, yaş* sosyo-ekonomik düzey interaksiyonunun dil gelişimi düzeyleri arasında önemli bir fark oluşturmadığı bulunmuştur. 3. Anasınıfına devam eden çocukların yaş, anne eğitimi ve sosyo- ekonomik düzeylerine göre dil gelişimi düzeyleri arasında önemli bir fark olduğu bulunmuştur 4. Anasınıfına devam eden çocukların cinsiyet ve baba eğitim durumunu dil gelişimi düzeyleri arasında önemli bir fark oluşturmadığı bulunmuştur. Araştırma sonuçlan doğrultusunda eğitimci ve ebeveynlere dil gelişimi destekleyici ve zenginleştirici öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to evaluate language development level between 4-6 ages and attended preschool programmes children according to care-style, age, sexuai'ty and socio- culturel levels. The study is a survey model and the method used which is Univariety Analysis of Variance and Tukey Test. The scope of this study includes the preschool and kindergarten students who between 4-6 ages children. The sample group of this study was included total 265 children who between 4-6 ages children. While 88 children were attended kindergarten education programmes, 177 children were attended preschool education programmes. In order to determine the students language development I made use of“Term and Language Test”(Limbosh and Wolf) and to determine their personality features I benefited by the“Personality Information Form”. The findings obtained from the study can be summarized as follows: 1-) A meaningful difference was found in terms of age about kindergarten students language development level. 2-) No meaningful difference was found in terms of sexuality, agexsexuality interaksion; their fathers education, agextheir fathers education interaksion, their mothers education, agextheir mothers education interaksion and socio-economic level, agexsocio- economic level interaksion about kindergarten students language development level. 3-) A meaningful difference was found in terms of age, their mothers education and socio-economic level about preschool students language development level. 4-) No meaningful difference was found in terms of sexuality and their fathers education about preschool students language development level. Some suggestions have been development on the findings above for parents and teacher.