Sanayileşme ve küreselleşme (Denizli tekstil sanayi örneği)
Industrialization and globalization (The case od Denizli textile industry)
- Tez No: 123299
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN EYCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanayileşme ve küreselleşme olguları birbirini tamamlayan ve bütün toplumları kapsamı içine alacağı düşünülen üretim ve toplum sistemini ifade eder. Sanayileşme ve küreselleşme Batı toplumlarının kendine özgü gelişmelerinin ürünleridir ve gelişmemiş ülkeler açısından farklı sonuçlan vardır. Gelişmemiş ülkelerin üretim yapılan genellikle iki şekilde ele alınmaktadır. Bunlardan birincisi gelişmemiş ülkelerin ekonomik sistemlerinin gelişmeye engel oluşturduğunu iddia eden modernleşme yaklaşımıdır. İkincisi gelişmemiş ülkelerin üretim yapılarının gelişmiş ülkelere bağımlı olduğunu iddia eden bağımlılık yaklaşımıdır. Tezde her iki yaklaşımın gelişme, sanayileşme ve küreselleşme hakkındaki görüşleri ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada, genel kabul gören bu yaklaşımlara karşın, ekonomik olarak gelişmemiş ülkelerin üretim yapısı, sanayileşme ve küreselleşmenin etkisi dikkate alınarak, eklemlenmiş yeni formlar kazanan yapılar olarak değerlendirilmektedir. Özellikle geleneksel olan bazı üretim sektörleri, sanayileşme ve küreselleşmeden etkilenerek, kendine has üretim ilişkilerine yol açabilmektedir. Bu durum Denizli Tekstil Sanayii 'ndeki ampirik araştırmamızda görülmüştür. Sonuçlar küreselleşmenin üretim ve pazarlama ilişkilerini rasyonelleştirdiği, ancak geleneksel unsurlara tamamen son vermediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomena of industrialization and globalization are complementary of each other and they express the system of production and society that is thought to be inclusive of all societies. Industrialization and globalization are the results of the peculiar developments of Western societies. But, they have different consequences for the underdeveloped countries. The production structure of underdeveloped countries is generally understood in two different ways. The first is the modernization approach which claims that the economic system of the underdeveloped countries constitutes impediments to development. The second is the dependency approach which claims that the production structure of the underdeveloped countries is dependent on the developed countries. The views of each approach about development, industrialization and globalization is evaluated in some details. In this study, contrary to these generally accepted approaches, the production structure of the economically underdeveloped countries, through considering the influence of industrialization and globalization, is seen as the structures that has gained articulated new forms. Influenced by industrialization and globalization, some specifically traditional sectors of production can give way to distinctive relations of productions. This situation was seen in Denizli Textile Industry in our empirical research. The results show that globalization has an influence in the rationalization of the relations of production and marketing, but it does not completely gives an end to traditional elements. Ill