İş etüdü tekniklerinden zaman etüdünün incelenmesi ve bir uygulama
  1. Tez No: 1075
  2. Yazar: EROL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET Sanayileşme çabası içinde olan ülkemizde, verimlili ğin arttırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve dolayısıy- le işçi ücretlerinin ayarlanması açısından zamanın daha önceden tesbit edilmesi, bilhassa standart zamanın hesap lanması ve çeşitli metotlarla zamanın kısaltılması büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu itibarla, bu tez çalışmamızda“Zaman Etüdü”konu olarak seçilmiştir. Konunun akışı içinde zaman etüdü ay rıntılı olarak incelenmeden Önce iş etüdü teknikleri hak kında kısaca bilgi verilmiştir. Çünkü zaman etüdü, iş etüdü tekniklerinden biri olan iş ölçümünün uygulanma sında kullanılan bir metottur. Böylece konunun bütünlüğü açısından zaman etüdünün iş etüdü içindeki yeri tesbit edilmiş olmaktadır. Zaman etüdü, işle ilgili doğru zaman standartlarını tesbit etmek, işlemlerdeki işe yaramayan süreyi ortaya çıkarmak ve işgücünü eğitmek, daha kaliteli çıktıyı da ha kısa zamanda yaparak, daha fazla ücret almaya teşvik etmek, böylece de işletme verimliliğini arttırmak gayesi- ile yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, trying to be industrialized, the de termination of time beforehand particularly the calcula tion of standard time and reduction of time with diffe rent methods is considerable important in order to in crease productivity, to reduce the costs and consequent ly to regulate the working wages. por that reason, in this thesis t study“Time Study”is chosen as the subject. Through the thesis, before the time study is examined in details a brief information about work study methods is given. Because, time study is a method used in application of work measurement, which is one of the techniques of work study. Thus, from the integrity point of view of the subject, the location of time study in work study has been clarified. Time study is carried out to determine the true time standards related with the work, to find the idle time in the operations and to train the workforce, to encou rage workers taking higher wages by producing much more qualified outputs at a shorter time and thus to increase operating efficiency.