Değişken seçimi yönteminin kullanımı ile model belirlenmesinin zootekniye uygulanması
The Multiple model determination at science by using the variable elimination methods in regression analysis
- Tez No: 123454
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER KAYAALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tezde en iyi değişken seçimi yöntemini bulmak amacıyla Stepwise Regresyon, Forward Seleksiyon ve Backward Eliminasyon teknikleri kullanılmış ve bunların karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu karşılaştırmaları yapmak amacıyla Doğu Anadolu Ziraat Araştırma Enstitüsü sürüsünden 1991-1994 yıllan arasında tutulmuş Doğu Anadolu kırmızısı buzağı ait verilerden yararlanılmıştır. Bu veriler doğum, sütten kesim ve altıncı aydaki canlı ağırlıkları, vücut uzunlukları, göğüs derinlikleri, cidago yükseklikleri ve göğüs çevresi uzunluklarıdır. Vücut ölçülerinden canlı ağırlıkları tahmin edilmiştir. Stepwise Regresyon ve Forward Seleksiyon yöntemleri beş veri setinde aynı modeli belirlemişlerdir. Backward Eliminasyon yöntemi ise üç veri setinde diğer yöntemlerden farklı model belirlemiştir. Bu üç veri setlerinden ikisinde Stepwise Regresyon ve Forward Seleksiyon yöntemlerinin belirlediği modellerde negatif otokorelasyona rastlanmış, fakat Backward Eliminasyon yönteminin aynı veri setleri için belirlediği modellerde otokorelasyonun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis Stepwise Regression, Forward selection and Backward Elimination methods were used to find the best selection method and these methods were compared with each other. In these comparisons, live weight and body measurement data recorded between 1991 and 1994 of East Anatolian Agriculture Research Institute for East Anatolian Red Calves were used. Live weight and body measurements (body length, height at withers, chest girth, chest depth) were recorded at birth, weaning and six months of age. Live weights were estimated from body measurements. Stepwise Regression and Forward Selection methods estimated the same models at five data sets. On the other hand, Backward Elimination method estimated a different model at three data sets. For two out of three data sets, negative autocorrelations were calculated in models estimated by Stepwise Regression and Forward Selection. There were no autocorrelation in models estimated by Backward Elimination.