İki eksenli eğilme altında lifli betonların davranışı
Behaviour of fiber reinforced concretes under biaxial flexure
  1. Tez No: 123503
  2. Yazar: FEHMİ ÇİVİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİF SAYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İKİ EKSENLİ EĞİLME ALTINDA LİFLİ BETONLARIN DAVRANIŞI Fehmi ÇİVİCİ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Doktora Tezi/Tez Danışmanı: Prof. Dr. Şerif SAYLAN) Bahkesir,2002 Ülkemizde en çok kullanılan yapı malzemelerinden biri de betondur. Uygun agreganın çimento ve su ile karıştırılması ile elde edilen beton gevreklik özelliği ile bilinir. Son günlerde betona süneklik özelliği kazandırabilme çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Bu güncel konunun uygulamalarından bir tanesi beton malzemesi içine katkı malzemelerinin konulmasıdır. Bu katkı malzemeleri ahşap, çelik, cam ve plastik esaslı lif malzemeler olabilir. Bu çalışmada, çelik lifler kullanılmıştır. Çelik lifli beton, köprü tabliyeleri, havaalanı kaplamaları, park sahaları, oyulma ve erozyona maruz yüzeylerde sıkça uygulanır. İki eksenli eğilmeye maruz bu elemanlardaki davranışın belirlenmesi gerekir. Bu nedenle, iki eksenli eğilme altında çelik lif donatılı plakların davranışı hem bir bilgisayar programı yardımıyla hem de deneysel olarak incelenmiştir. Numuneler üç grup halinde dökülmüşlerdir. Bunlar donatışız, rasgele dağılmış ve lif katmanlıdır. Test edilen numunelerin yük- sehim eğrileri verilmiştir. Beton malzemesinin özelliklerini geliştirmek amacıyla, bilgisayar programı ile deneylerden elde edilen sonuçlar karşılaştınlmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Beton/ Betonarme/ Lif/ İki Eksenli Eğilme/ Çelik Lif/ Yerdeğiştirme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BEHAVIOR OF FIBER REINFORCED CONCRETES UNDER BIAXIAL FLEXURE Fehmi ÇIVİCI Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (Ph. D. Thesis/Supervisor: Prof. Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir- Turkey,2002 In Turkey, the most popular structural material is concrete. The concrete obtained by mixing of cement, water and aggregate is named as brittle material. Recently, the study of gaining ductile feature on concrete have been done. One of these work is some additive materials can be wood, steel, glass and plastic fiber. In this study, steel fibers were used. Steel Fiber Reinforced Concrete such as bridge decks, airport pavements, parking areas, subjected to cavitation and erosion surfaces is often applied. The behavior of these elements under biaxial flexure must be determined. Thus, the behavior of steel fiber reinforced concrete slabs under biaxial flexure were investigated both experimentally and computer programme. The specimens were cast in three groups. These are plain, dispersed randomly and layered specimens. The load-deformation diagrams of the tested specimens are given. To improve the properties of concrete material, the results obtained from computer programme and experiments are compared. KEY WORDS: Concrete/ Reinforced Concrete/ Fiber/ Biaxial Flexure/ Steel Fiber Displacement. m