Hemodiyaliz hastalarında otonom nöropati tanısında kardiyovasküler refleks testler ile pupil çapı ölçümüne dayanan testlerin karşılaştırılması
The comparison of cardiovascular tests with measurement of pupil diameter test to evoluate the autonomic neuropathy in cronic renal failure
- Tez No: 123857
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET Diyaliz hastaları ndaki otonom nöropatiyi belirlemede genellikle kardiyovasküler refleks testler kullanılmıştır. Diyaliz hastalarında pupil çapını ölçmeye dayanan yöntemin kullanılabilirliği ve duyarlılığı ile ilgili bilgilerimiz sınırlıdır. Çalışmamızda 35 olgudan oluşan hemodiyaliz hasta grubunda klasikte kullanılan 5 kardiyovasküler test uygulanarak otonom nöropatisi olan hastalar saptandı. Sonuçlar pupil çapını ölçmeye dayanan test sonuçları ile karşılaştırıldı. Diyaliz hastalarındaki otonom nöropatiyi belirlemede pupil çapını ölçmeye dayanan testlerin değerli ve duyarlı olabileceği sonucuna varıldı. Pupil çapını ölçmeye dayanan testlerin diyaliz hasta grubunda otonom nöropati değerlendirilmesindeki yerini net bir şekilde saptayabilmek için ileri ve kapsamlı çalışmalar gerektiği düşünüldü. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Comparision of Cardiovasculer Tests With Measurement of Pupil Diameter Test to Evoluate the Autonomic Neuropathy in Cronic Renal Failure Cardiovascular reflex tests are usually used to evoluate the autonomic neuropathy in patient on dialysis. The knowledge about the sensitivity and avalability of methods to measure the pupil diameter is limits. In our study, in a group of 35 patients on dialysis, autonomic neuropathy is detected by using 5 cardiovascular tests. The results are compared with the results of methods based on measuring pupil diameter. We conclude that to detect autonomic neuropathy on dialysis patient the methods based on measuring pupil diameter could be sensitive and useful but further studies are needed to determine its effectivity. 38