Gestasyonel diabet taramasında leptinin yeri
The role of leptin in gestational diabetes screening
  1. Tez No: 123865
  2. Yazar: TÜLİN EROĞLU ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ACAR KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
7.0ZET Amaç: Biz bu çalışmamızda, gesyasyonel diabet taramasında leptin seviyesi ölçümünün tarama testi olarak kullanılabilirliğini araştırdık. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Haziran 2001- Ekim 2002 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı gebe polikliniğine başvuran 28-32. gebelik haftasındaki 55 gebe dahil edildi. Daha önce diabetik olduğu bilinen gebeler, gebelik öncesi hipertansiyonu olanlar, gebelikte preeklampsi ve eklampsi gelişenler, takip sırasında IUGR saptananlar, ayrıca leptin seviyesini etkileyebilecek sistemik enfeksiyonu, hipertansiyonu, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan gebeler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen gebelerden 50 gram glukoz yükleme testi öncesi rutin uygulamalar için kan alımı sırasında leptin ölçümü için kan alındı. 50 gram glukoz yükleme testi 140 mg/dl üzerinde olması durumunda tarama testi pozitif kabul edilerek bu gebelere ayrıca 100 gram'lık oral glukoz tolerans testi (OGTT) uygulandı.Çalışmaya katılan gebelerden doğum eylemi sırasında ve doğumda umblikal korddan leptin ölçümü için kan alındı. 28-32.gebelik haftasında ve doğumda maternal ve doğumda fetal vücut kitle indeksleri hesaplandı. Doğum şekli ve yeni doğanların cinsiyetleri kaydedildi. 50 gram glukoz yükleme testi normal olanlar(29 hasta) ve patolojik olup 100 gram OGTT 'si normal olan gebeler (23 hasta) ile gestasyonel diabet saptananan gebelerde (23hasta) 28-32 hafta ve doğumda maternal leptin seviyeleri, kord leptin seviyeleri karşılaştırıldı. VKİ ile leptin seviyelerinin korrelasyonu değerlendiridi. Bulgular: Serum leptin seviyeleri 28-32 gebelik haftalarında, doğumda ve kordda üç grupta arasında farklılık göstermedi. 28-32 gebelik haftalarında ve doğumda serum leptin seviyesi ile VKİ arasında korelasyon saptanmadı. Gruplarda 28-32 hafta ve doğumdaki leptin seviyeleri arasında da fark saptanmadı. 50 gram glukoz yükleme testi normal ve OGTT' si normal gebelerde yenidoğanlarda VKİ'nin kord leptin seviyesi ile korelasyon gösterdiği izlenirken bu ilişki gestasyonel diabetik gebelerde saptanmadı. Ancak gruplara ayırmadan yenidoğanlarda VKİ'nin kord leptin seviyesi ile ilişkisi incelendiğinde anlamlı ilişki saptanmıştır. Doğumda kord leptin düzeyinin kızlarda erkeklere oranla yüksek olduğu ve sezeryan section ve normal vajinal doğumda kord leptin düzeyleri karşılaştırıldığında normal doğumda kord leptin düzeylerinin yüksek olduğu saptandı Yorum: Gestasyonel diabetik gebelerde diğer gruplar ile leptin seviyeleri açısından fark olmadığı, bu hormonun ölçümünün taramada kullanmak için uygun bir test olmadığı sonucuna varılmıştır. 56
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Objective: In this study, we aimed to investigate if leptin levels can be used as a screening test for gestastional diabetes. Materials and Methods: Fifty-five pregnant women, at 28-32nd gestational weeks, admitted at the Ankara University Medical Faculty, Obstetric and Gynecology Department between June 2001 - October 2002 were enrolled in this study. Exclusion criteria were history of diabetes mellitus, hypertension, preeclampsia-eclampsia in previous pregnancies and conditions that could affect leptin levels such as systemic infections, hypertension, liver and renal disease and detection of IUGR during follow up. Maternal venous blood was obtained for the measurement of leptin levels during routine laboratuary testing, before 50 g glucose screening. Oral glucose tolerance test (OGTT, 100 g) was performed in patients with a positive 50 g screening test (1-hour plasma glucose > 140 mg/dL). During delivery, blood was obtained from the patient and from the umbilical cord for leptin measurement. Body mass indices (BMI) of the patients were calculated at the 2 8-3 2nd gestational weeks and during labour. Body mass indices of the newborns were calculated after delivery. The route of delivery and the fetal sex were recorded. Leptin levels measured at 28-32nd gestational weeks, maternal and umbilical cord leptin levels at delivery were compared in women with negative glucose screening (n = 29), women with positive screening results but normal 100 g OGTTs (n = 13) and women with gestational diabetes mellitus (n = 23). The correlation between BMI and leptin levels was evaluated. Results: Serum leptin levels were similar at 28-32nd gestational weeks, during delivery and in the umbilical cord in the three groups. No correlation was found between BMI and leptin levels at 28-32nd gestational weeks and at delivery. In each group, no significant difference was found between the leptin measurements at 28-32nd gestational weeks and at delivery. In the newborns of women with negative screening results and in the newborns of women with a positive screening result but a normal 100 g OGTT, BMI and leptin levels were correlated. However, no correlation was seen in patients with gestational diabetes mellitus. In all newborns, without dividing into groups, BMI and leptin levels were correlated. Leptin levels were higher in female fetuses than male fetuses. When compared according to the route of delivery, umbilical cord leptin measurements were higher in patients undergoing vaginal delivery than patients undergoing cesarean section. Comment: Measurement of leptin levels is not an appropriate method for screening gestational diabetes mellitus. 57