İVF, ICSI, TESE uygulamalarında düşük doz aspirin ve/veya steroidin implantasyon ve gebelik oranlarına etkisi
The influence of low dose aspirin and/or syeroid treatment on implantation and pregnancy rates in IVP, ICSI, TESE programmes
- Tez No: 123866
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN ŞATIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. ÖZET Yardımcı üreme teknikleri ile tedavide ulaşılan nokta çok ileri düzeylerde olmasına rağmen halen implantasyon ve gebelik oranlan istenilen düzeylere yükseltilememiştir. İmplantasyon başarısızlığından sorumlu tutulan faktörlerin başında oosit / embriyo kalitesi ve ovulasyon indüksiyonunda kullanılan ajanlara bağlı olarak uterin reseptivitenin azalmasıdır. İmplantasyonu arttıracak bir yaklaşım hem uterin reseptiviteyi iyileştirmeye hem de yüksek kalitede embriyo elde etmeye yönelik olmalıdır. İmplantasyon oranlarını arttırmak için düşük doz aspirin ve steroid kullanma fikri bu ilaçların farmakolojik özelliklerinden dolayı gündeme girmiştir. Prednizolonun etkisini immünolojik modifikasyon yoluyla, düşük doz aspirinin ise vasküler impedansı iyileştirerek gösterebileceği ileri sürülmektedir. Çalışmada İVF, İCSİ, TESE uygulanan hastalarda düşük doz aspirin ve/veya steroid tedavisinin implantasyon ve gebelik oranlan üzerine etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Temmuz 2001 - Eylül 2002 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalının İn Vitro Fertilizasyon Ünitesinde yardımcı üreme teknikleri ile tedavi programına alman hastalarda gerçekleştirildi. Çalışmaya embriyo transferi aşamasına ulaşmış toplam 187 siklus dahil edildi. Tedavi programına alınan hastalar kontrol grubu dahil 4 gruba randomize edildi. Grup 1 (n:41) aspirin tedavisi, grup 2 (n:50) prednizolon tedavisi, grup 3 (n:56) aspirin+ prednizolon tedavisi, grup 4 (n:40) kontrol grubu olacak şekilde randomizasyon sağlandı. Tüm hastalara tedavi embriyo transferinden sonra başlandı ve gebelik testi yapılana kadar 12-14 gün devam edildi. Gebelik testi negatif olan hastalarda tedavi kesilirken gebelik testi pozitif olan hastalarda klinik gebelik konfirme edilene kadar tedaviye devam edildi. Çalışmada ayrıca 111 hastada anti fosfolipid antikor düzeyi (ANA, Antikardiolipin IgM,G) indirekt immün floresan ve ELISA yöntemiyle çalışıldı. Toplam 111 hastanın gruplara dağılımı yapıldığında gebelik oranlan açısından aspirin tedavisi alan grup 1 hastalarında gebelik oranının anlamlı olarak daha yüksek saptanması aspirinin antikoru pozitif hastalara seçilerek verilmesi ile faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu çalışmada oto antikoru pozitif olup aspirin alan hasta sayısı çok az olduğundan sağlıklı yorum yapmak için bu tür hasta sayısının daha fazla olduğu plasebo kontrollü bir çalışmaya ihtiyaç vardır. 42Çalışma sonucunda kontrol grubu dahil gruplar arasında implantasyon ve gebelik oranlan açısından fark olmadığını bulmuş olmamız, aspirin ve/veya steroid tedavisinin non selektif olarak İVF, ICSI, TESE uygulamalarında kullanılmasının faydasının olmadığını düşündürmektedir. 43
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Despite the advances in assisted reproduction techniques, the implantation and pregnancy rates are still not at the desired level. The decrease in uterine receptivity due to ovulation induction regimens and oocyte/embryo quality are the most important factors responsible of implantation failure. Thus, efforts to increase the success of implantation must aim to improve uterine receptivity and to raise the quality of embryos. Low dose aspirin and steroids have been suggested to increase the implantation rate by their pharmacologic characteristics. It has been suggested that prednisolone acts through immunologic modifications and low dose aspirin improves vascular impedance. In this study, it is aimed to determine whether aspirin and/or steroid treatment improves implantation and pregnancy rates in women undergoing IVF, ICSI and TESE. Patients attending IVF, ICSI; TESE treatment programmes at the Ankara University medical Faculty, department of obstetrics and gynecology between July 2001 - September 2002 were enrolled in the study. 187 cycles, in which embryo transfers were done, were included. The patients were randomized to 4 treatment groups; low dose aspirin (n=41), prednisolone (n=50), aspirin plus prednisolone (n=56) and the control group (n=40). In all patients treatment was started immediately after the embryo transfer and was stopped in patients with a negative pregnancy test. Patients with positive pregnancy tests received the treatment until their pregnancies were confirmed clinically. In addition, antiphospholipid antibodies were studied in 1 1 1 patients using immunoflorescent assay and ELİSA. Interestingly, pregnancy rates were higher in women with positive antiphospholipid antibodies receiving aspirin treatment (i.e., group 1), suggesting that aspirin may have a beneficial effect in selected patients with positive antiphospholipid antibodies. However, because of the limited sample size larger, prospective, placebo- controlled studies are needed to confirm this. As a result, there was no significant difference between the treatment groups and the implantation and /or pregnancy rates. We concluded that aspirin and/or steroid therapy has no benefit in ovulation induction protocols, at least in patients whose antiphospholipid profiles are not known. 44