Şizofrenide hücresel immün sistem üzerine bir çalışma
A study on the cellular immune system in schizophrenia
- Tez No: 123875
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
12. ÖZET Amaç: Bu çalışmada nöroleptik kullanımı olmayan şizofreni hastalarındaki periferik T lenfosit ve alt tip oranlarının Sağlıklı kontrollerden farklı olup olmadığı Hastalık süresi ve alt tiplerine göre hastalar gruplandırıldığında, bu grupların kendi arasında ve sağlıklı kontrollerden farklılık gösterip göstermediği, Klinik belirti şiddeti ve tedaviye yanıtla ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. Yöntem: DSM - IV tanı kriterleri şizofreni tanısı ve alt tiplerinin ayrıştı rılmasında ölçüt olarak alınmıştır. Hiç nöroleptik kullanmamış (n = 11) ve nöroleptik kullanımına en az altı aydır ara vermiş (n = 3) 14 hasta ve hastalarla yaş, cinsiyet açısından eşleştirilmiş 14 sağlıklı kontrol çalışmaya alınmıştır. Klinik belirti şiddeti SAPS ve SANS ölçekleriyle belirlenmiştir. T lenfosit ve alt tipleri periferik kanda çalışılmıştır. T lenfosit ve alt tipleri CD3, CD4, CD8 monoklonal antikorları ile işaretlenmiş ve akım sitometri cihazında ayrıştırılıp, miktarları belirlenmiştir. Hastalan takip eden klinisyen tarafından belirlenen nöroleptik tedavisinin üçüncü haftasında 10 hastanın klinik belirti şiddeti ve periferik T lenfosit ve ait tip oranları tekrar değerlendirilmiştir, istatistiksel analizde Mann - Whitney U Testi, Wilcoxon işaret Testi ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Bulgular: Hiç nöroleptik kullanmamış hastaların T8 lenfosit oranlarının sağlıklı kontrollerdekinden daha az olduğu 58Hastalık süresi iki yıldan kısa olan hastaların T8 lenfosit oranlarının sağlıklı kontrollerden daha az olduğu Paranoid alt tip olarak ayrıştırılmış hastaların Ta lenfosit oranlarının sağlıklı kontrollerden daha az olduğu Nöreleptik kullanımının total T lenfosit oranında değişiklik yaptığı ve bu değişimin klinik bulguların tedaviye yanıtı ile ilişkili olabileceği saptanmıştır. Sonuç: Bulgular, şizofrenide hastalık süresi ve alt tipleriyle ilişkili periferik T lenfositlerinin oranlarında anormallik olduğuna, nöroleptik tedavinin periferik T lenfosit oranlarını değiştirdiğine işaret etmektedir. Şizofreni etyolojisi ve patogenezinde birincil ve veya ikincil bir immün sistem anormalliği olduğu, nöroleptikierin immün sistem üzerinde etkisi olduğu, tedaviye klinik yanıtta T lenfosit oranının belirleyici olduğu ileri sürülmektedir. Yine günümüzde şizofreninin farklı etyoloji ve patogeneze sahip hastalıklar kümesi olduğu düşünülmektedir. Bulgularımız bu varsayımları destekler görünmektedir. Açıktır ki nöroleptik etkisi dışlanmış, hastalık alt tipleri ayrıştırılmış daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak ileriki çalışmalar, şizofreni etyolojisi ve veya patogeneziyle immün sistem arasındaki ilişkinin belirlenmesinde daha aydınlatıcı olacaktır. 59
Özet (Çeviri)
13. ABSTRACT Objective: The three objectives mainly were tried to be achieved in the present study. It was examined whether the percentages of T lymphocytes and T lymphocyte subsets in peripheral blood of neuroleptic free patients with schizophrenia were different from the percentages of T cells and subsets in peripheral blood of healthy controls. It was examined whether the percentages of T cells and subsets in peripheral blood were different in the conditions of the patients grouped in terms of the subtypes and the duration of the disorder. It was examined whether the percentages of Tcells and subsets in peripheral blood schizophrenic patients were relate to the grade of clinical symptoms and the therapeutic outcome of neuroleptic treatment. Method: The DSM-IV diagnostic criteria were used for diagnosing schizophrenia and differentiating its subtypes. The sample of the present study consists of 14 patients (neuroleptic naive n =11), neuroleptic - free for a minumum period of six months n = 3) and 14 healthy controls matching according to age and gender of patients. The grade of clinical symptoms was determined according to the SAPS and SANS. T cells and subsets have been evaluated in the peripheral blood. Tcells and subsets were marked by CD3, CD4, CDs monoclonal antibodies. The cells were differentiated and the percentages of the cells were determined by flow- cytometry. The grade of the clinical symptoms and the percentages of T cells and subsets were examined again in the third week of neuroleptic treatment which were given by their psychiatrists, (n = 10) Mann - Whitney U test, 60Wilcoxon matched pairs test and Pearson's Correlation Analysis Were used for statistical analysis. Results: The results of the present study can be summarized in the line of four aspects. The percentages of T8 lymphocytes of the naive patients are significantly lower than those of the healthy controls. The percentages of Ta lymphocytes of the patients in the first two years of the disorder are significantly lower than those of the healthy controls. The percentages of Ts lymphocytes of the paranoid subtype are significantly lower than these of the healthy controls. It was observed the changes of the percentages in the third week of neuroleptic treatment and this changes may be related to the therapeutic outcome. Conclusion: This results have been pointed out that the percentages of T cells and subsets in the schizophrenic patients are abnormal relating to the duration and subtypes of the disorder, the neuroleptic treatment change the percentages of T cells and subsets, It has been claimed the fact that there is primary and / or secondary abnormality of immune system in etiology or pathogenesis of schizophrenia and that the neuroleptics affect the immune system. It has been suggested that the percentages of Tcells and subsets are marker for therapeutic outcome. More recently, it has been thought that schizophrenia is a disorder which has the group of diseases with the different etiology and pathogenesis Our results seem to be support this hypothesis. It is clear that the future study with a larger sample of the neuroleptic - free patients differentating according to the subtypes will be more informative for the relation between the etiology and pathogenesis of schizophrenia and the immune system. 61