Peptik ülser patogenezinde helicobacter pylori infeksiyonu ile psikosomatik-psikososyal faktörlerin ilişkisi
The relationship between helicobacter pylori infection and psychosomatic-psychosocial factors regarding to the pathogenesis of peptic ulcer disease
  1. Tez No: 123874
  2. Yazar: DOĞAN CEVDET İZBIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Alexander ile geçen asrın başında başlayıp bugüne kadar, peptik ülser patogenezini psikosomatik açıdan açıklamaya çalışan, birçok teori ve hipotez ortaya atılmıştır. Psikolojik, sosyal ve biyolojik kavramların, genel ve soyutlanmış anlamda birbirlerini tamamladıkları ve yakın ilişki içinde oldukları bilinir. Bu açıdan bakıldığı zaman, bu kavramların her birinin insan yaşamındaki ortak yönlerinin kişinin toplum, doğa ve çevre ile yakın iletişim içinde olduğu ortaya çıkar. Bu yüzden, bu araştırmada her üç faktör birarada incelendi. Multifaktöriyel bir patogenez göz önünde bulundurularak, psikosomatik, psikososyal faktörler ve davranışa ait risk faktörleri ile Helicobacter pylori infeksiyonları incelendi. Çalışmada, 1 05 peptik ülser hastası değerlendirildi, psikosomatik, sosyal, davranışa ait risk faktörleri incelendi. Hastaların %97'sinde helicobacter pylori infeksiyonu tespit edildi. IgG pozitifliğinin yüksek olması, bu infeksiyonun populasyonda önceden mevcut olduğunu gösteriyordu. Psikosomatik açıdan, tek bir tipte peptik ülser hastası sınıflandırılmasının olmadığı, buna karşın birçok tipin mevcut olduğu belirlendi. Populasyonun %96'sında nikotin tüketimi saptandı. Alkol kullanım oranı, oldukça düşüktü. Sosyal sınıf göz önüne alındığında, peptik ülser hastalığı açısından belirgin bir farklılık saptanmadı. Eğitim düzeyi düşük kişilerde, peptik ülser hastalığının görülme sıklığı daha yüksekti. Non-steroid anti-inflamatuar ilaç ve asetil şahsilik asit kullanımı gözlenmedi. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship Between Helicobacter pylori Infection and Psychosomatic- Psychosocial Factors Regarding to the Pathogenesis of Peptic Ulcer Disease Since the beginning of the 20th century until today, various theories and hypothesis have been developed prior ly by Alexander and other authors regarding to the pathogenesis of peptic ulcer disease. It is well known that psychological, social and biological concepts are complementary factors in general and abstractive meaning and they also build up a framework. From that view those concepts have a common aspect that the individuum has a very close contact to the society, nature and environment. Because of that, in this study the three factors were compared to each other. Considering the multifactorial pathogenesis, psychosomatic, psychosocial and behavioral risk factors were evaluated with the helicobacter pylori infection. 105 persons who have peptic ulcer disease were assessed in this study; and psychosomatic, social, and behaviorial risk factors were compared to each other. Helicobacter pylori infection was estimated in 97% of the patients. The increased IgG level was the evidence that the infection was priorly present in the population. According to the pschosomatic aspect it was determined that many types were present but not a unique classification type of peptic ulcer patient. Although 96% of the patients were using nicotine, alcohol consumption ratio was very low. It was not found any statistically significant difference between the social classes. But the peptic ulcer disease ratio in lower educated patients was higher. None of the subjects used non-steroid anti-inflammatory drugs or acetyl salicylic acid. 40