Mekanik kaynaklı kronik bel ağrılı hastalarda tens modaliteleri ve pens tedavisinin etkinliği
  1. Tez No: 123877
  2. Yazar: ERHAN ÖZFİDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYA TOPUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
VII.ÖZET Temeli kapı-kontrol teorisine dayanan transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), kronik bel ağrısının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Perkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu yeni bir analjezik tedavi metodudur. Bu çalışmanın amacı; kronik bel ağrılarının tedavisinde farklı TENS modaliteleri ve PENS tedavisinin etkinliğini saptamak ve karşılaştırmaktır. Mekanik kronik bel ağrılı 55 hasta randomize olarak plasebo-TENS (n=12), konvansiyonel TENS (n=15), Akupunktur benzeri TENS (n=15) ve PENS (n=13) tedavisi alacak şekilde dört gruba ayrıldı. Terapötik modaliteler 2 hafta süresince, haftada 5 kez ve günde 20 dakika olacak şekilde uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmeler, ağrı parametreleri için vizüel analog skala(VAS); lomber fleksibilite için Bel Schober Testi ve El-yer mesafesi; fonksiyonel disabilite için Bel Ağrısı Sonuç Skalası ve Oswestry Disabilite İndeksi; yaşam kalitesi için SF-36 sorgulama formu ve depresyon için Beck Depresyon Ölçeği ile yapıldı. Tedavi öncesi değerlendirme parametrelerinin hiçbirinde gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Tedavi sonrasında Plasebo TENS grubunda istirahat ağrısı, bel schoberi, SF-E anlamlı olarak düzeldi (p0,05). Konvansiyonel TENS ile PENS tedavi grupları arasında aktivite ağrısı, bel schoberi ve SF-F parametresinde istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,05). Sonuç olarak, TENS modaliteleri ve PENS; VAS ağrı skorları, fonksiyonel disabilite, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine plasebo TENS' e göre daha etkindir. Bununla birlikte etkinlik açısından bu tedavi modaliteleri birbirlerinden anlamlı olarak farklı değildir. TENS ve PENS üzerine standardize değerlendirme parametreleri ile daha uzun takipli çalışmalar yapılmalıdır. 80
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS), originally based on the gate-control theory of pain, is widely used for the treatment of chronic low back pain. Percutaneous electrical nerve stimulation (PENS) is a novel analgesic treatment method. The aim of this study was to determine and compare the efficacy of different TENS modalities and PENS in the treatment of chronic low back pain. Fifty-five patients with mechanical chronic low back pain were randomly divided into four groups which as placebo-TENS (n = 12), conventional mode TENS (n = 15), acupuncture-like TENS (n = 15), or PENS (n = 13). Therapeutic modalities were administered for a period of 20 min, five times per week, for 2 weeks. The pretreatment and posttreatment assessments were the Visual analog scale (VAS) scores for pain paramaters; Lomber Schoeber Test and Finger-Floor Distance for lomber flexibility; Low Back Pain Outcome Scale and Oswestry Disability Index for functional disability; Health Status Survey Short Form (SF- 36) for quality of life and Beck Depression Inventory for depression. There were no significant differences among groups for any outcome measures before the treatment (p>0.05). After the treatment, rest pain, lomber schoeber and SF-E were significantly improved in placebo-TENS group(p0.05). There were significant differences between the conventional TENS group and PENS group in activity pain, lomber schoeber and SF-F (p0.05). In conclusion, TENS modalities and PENS were significantly more effective than the placebo-TENS for improving VAS pain scores, functional disability, quality of life and depression in chronic low back pain.. However these treatment modalities were not significantly different from each other in respect to efficacy. Trials with longer follow-up should be done on TENS and PENS with standardized outcome measures. 82