Fakoemülsifikasyon katarakt cerrahisinde enjektörle katlanabilir lens implantasyon sistemi, kesi tipi ve yerinin postoperatif cerrahi astigmatizmaya ve görme keskinliğine etkisi
  1. Tez No: 123878
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRLENK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
ÖZET Fakoemülsifikasyon cerrahisinde; 3,2 mm genişlikte üstten (saat 12 kadranından) ve temporal (saat 3-9 meridyeninden) kadrandan şeffaf kornea! tünel keşi yapılarak, 2 hasta grubunda keşi tekniğinin yeri ve boyutunun postoperatif astigmatizmaya ve görme keskinliğine etkileri araştırıldı. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Ocak-Haziran 2002 tarihleri arasında aynı cerrah tarafından, topikal anestezi altında kataraktı olan 20 hastanın 20 gözüne üst kadrandan (ÜKG), yine kataraktı olan 20 hastanın 20 gözüne temporal kadrandan (TKG) 3,2 mm şeffaf korneal tünel kesiyi takiben fakoemülsifikasyonla lens ekstraksiyonu ve enjektör sistemi ile hidrofobik akrilik lens implantasyonu uygulandı. Tüm hastaların postoperatif 2.gün, Lay ve 2.ay kontrollerinde Snellen eşelinde düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı ölçümü, biyomikroskobik muayeneleri, fundus muayeneleri ve keratometrik ölçümleri yapıldı. Cerrahi kesiye bağlı astigmatizma Cravy'nin aks spesifik yöntemi ile tespit edildi Gruplar arası farkların araştırılması nonparametrik istatistik testlerinden Marnı- Whitney U, grup içi farkların araştırılması ise Wilcoxon Signed Ranks testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of incision site and size on the postoperative astigmatism and visual acuty in phacoemulsification surgery were investigated in two groups of patients (group I clear corneal tunnel incision of 3,2 mm size located at 12 o'clock position and group II clear corneal incision of same size located at 3 or 9 o'clock incision). Between January and June 2002 40 patients underwent clear corneal phacoemulsification cataract surgery and hydrophobic acrylic intraocular lens implantation with injector system under topical anesthesia by the same surgean at Pamukkale University School of Medicine, Deparment of Ophthalmology. 20 patients were operated through upper clear corneal incision (group I = upper incision group, UIG), and the remaining 20 patients received temporal clear corneal incision (group U = temporal incision group, TIG). All patients underwent postoperative control examination including best corrected visual acuty (BCVA) measurement (Snellen), intraocular presure measurement, anterior segment examinations and keratometry (Java!) at day 2, 1 and 2 mounts. Axis specific metod of Cravy was employed to measured surgical induced astigmatism (SIA). Mann Withney U test was use to detect inter group differences, and intra group differences were analyzed by Wilcoxon Signed Ranks test. Mean SIA was statistically signaficantry lower in the TIG compared to UIG at day 2, 1, 2 mounts in the direction of with-the-rule astigmatism. Although not statisticalfy signaficant, mean BCVA was found to be higher in TIG at all control examinations. No statistically signaficant diffenrence was detected in terms of intraocular presure between two groups. In conclusion, the SIA due to temporal clear corneal incision in of with- the-rule type and small in magnitude, stabilizes in early postoperative period witch results in early rehabilitation and early visual improvement. Hence temporal clear corneal incision seems advantageous compared to upper clear corneal incision. 41