Samsun kent merkezinde 15-49 yaş evli kadınların aile planlaması yöntemleri kullanma durumu ve etkileyen faktörler
  1. Tez No: 123908
  2. Yazar: CANSEVER SÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Nüfus artış hızı yüksek olan, yani doğurganlığın fazla olduğu gelişmekte olan ülkelerde anne ve bebek ölümlerinin de yüksek olduğu görülmektedir. Hızlı nüfus artışı beslenme, eğitim, konut durumu ve çevre koşulları üzerinde de etki yaparak sağlık düzeyini olumsuz yönde etkilemektedir. Aile planlaması anne ve çocuk sağlığını olumsuz yönde etkileyen aşırı doğurganlığı önleyerek onların sağlığına olumlu katkıları olan, dolayısıyla toplumun sağlık düzeyinin yükselmesinde rol oynayan önemli bir hizmettir. Araştırmanın amacı, Samsun kent merkezinde 15-49 yaş evli kadınların aile planlaması yöntemleri kullanma durumu ve bunları etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma, 6.12.2001-31.1.2002 tarihlerinde, Samsun kent merkezi Büyükşehir belediye sınırları içinde bulunan ve araştırma planlandığında faaliyette olan 1 8 Sağlık ocağının tümünün, basit rastgele yöntemle seçilen 3 'er sağlık evi bölgesinde gerçekleştirilmiş kesitsel tipte bir araştırmadır. Minimum örnek büyüklüğü uygun formülle 340 olarak hesaplanmıştır. Kadınlar beş yıllık yaş bantlarına ayrılmış, her sağlık evinde her yaş bandından bir kadın olmak üzere toplam 378 kadının araştırma kapsamına alınması planlanmıştır. Ancak 5 sağlık evi bölgesinde 15-19 yaş grubu evli kadın bulunmaması nedeniyle araştırmaya toplam 373 kadın alınmıştır. 43 soruluk anket formu yüzyüze anket tekniği kullanılarak hane ziyaretleri yoluyla uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 32.4±0.5 olup, %57.1'i ilkokul mezunudur. Kadınların %72.0'si halen herhangi bir aile planlaması yöntemi, %39.6'sı herhangi bir modern yöntem kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mother and infant mortality rates are high in developing countries those have high population increasing rate due to high fecundity. High population increasing rate affects the health state negatively, by its effects on some factors like nourishment, education, and house state and environment conditions. The family planning is an important service, which prevent excessive fecundity, which effects mother and child health in a negative manner. So consequently the family planning increase health level of community. The aim of this study was to determine the state of the using of contraceptive methods and effecting factors in 15-49 years old, married women living in Samsun city centre. This study is a cross-sectional study, performed between 6.12.2001-31.1.2002, in all of 1 8 primary health-care centres, which are active during study planning in Samsun metropolis. Three health house regions were selected randomly for each primary health-care centres. Minimum sample size was calculated 340 according to appropriate formula. The women in this study were classified in 7 groups according to their ages. Each group composed of 5 years period. It was planned to take 1 woman from each age group (so 7 women for each health house), however it was taken 373 women totally because of not being 15-19 age group women in 5 health houses. A questionnaire form containing 43 questions was applied to women with the face-to-face questionnaire method through house visiting. In the study group, mean age was 32.4±0.5 years and 57.1% were primary school graduate of the women. Of the women, 72.0% were using any contraceptive method and 39.6% of them were using any modern method.