Karadeniz bölgesinde reproduktif dönemdeki kadınlarda pelvis çapları ve tiplerinin radyopelvimetrik araştırılması
  1. Tez No: 123907
  2. Yazar: ENGİN ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL İÇTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Çalışmamızda Karadeniz bölgesinde yaşayan kadınların pelvis morfolojisi hakkında bilimsel veriler toplandı ve bunlar analiz edildi. Bu amaçla 15-49 yaş arası toplam 284 kadın üzerinde radyopelvimetrik cetvel yöntemi ile ön-arka ve yan olmak üzere ikişer adet grafi çekildi. Bu grafiler üzerinde ölçümler yapıldı ve bundan yola çıkarak pelvis tipleri belirlendi. Bunu yapmaktaki amacımız, ülkemizde benzer çalışmalara rastlanmamış olması, dolayısıyla klasik kitaplarda yazan pelvik değerlerin kadınlarımızın pelvik değerlerini yansıtıp yansıtmadığını öğrenmek isteği idi. Vakalar, SSK Samsun Bölge Hastanesi Kadın Doğum polikliniğine çeşitli nedenlerden dolayı başvuran, gebe olmayan ve metabolik bir rahatsızlığı bulunmayan, 15-49 yaş grubu kadınlar arasından seçildi. Sonuçta gynecoid tipe %64.1, platypelloid tipe %16.5, anthropoid tipe %11.3 ve android tipe %8.1 oranında rastlandı. 284 vakaya ait ortalama pelvis çapları da; Diameter Transversa 12.66 ± 0.045 cm, Diameter Mediana 11.34 ± 0.052 cm, Diameter Obliqua I 11.48 ± 00.42 cm, Diameter Obliqua n 11.78 ± 0.04 cm, Conjugata Vera 10.77 ± 0.05 cm, Anterosagittal çap 5.93 ± 0.036 cm ve Posterosagittal çap 5.37 ± 0.041 cm şeklinde bulundu. Bulgularımız klasik kitaplar ve literatürdeki değerlerin Türk Kadını için tam olarak geçerli olmadığını ve pelvis morfolojisinde bölgesel farklılıkların olabileceğini göstermektedir. Bölgesel farklılıkların bilinmesinin klinik uygulamalarda hekimlere yardımcı olacağı kanısındayız. Anahtar Kelimeler X-ray pelvimetri, pelvis tipleri, pelvis çapları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was performed to collect quantitative information of Turkish women's pelvis morphology who lived in the Blacksea region, and to analyze how these data correlate with those reported in the literature. A radiopelvimetric ruler and two radiographs, one anteroposterior and one lateral, were used to measure the radiological dimensions and to determine the pelvis types on 284 subjects of 15-49 years of age. Subjects were selected among non-pregnant women who referred to SSK Samsun Regional Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic for different reasons. Subjects with any metabolic disorder were discarded from the measurements. The results showed that most of the subjects were of the gynecoid type (64.1%). The remaining were of the anthropoid (11.3%), android (8.1%) and platypelloid (16.5%) types. The mean pelvis diameters were as follows: Diameter Transversa 12.66 ± 0.045 cm, Diameter Mediana 11.34 ± 0.052 cm, Diameter Obliqua 111.48 ± 00.42 cm, Diameter Obliqua I1 1 1.78 ± 0.04 cm, Conjugata Vera 10.77 ± 0.05 cm, Anterosagittal diameter 5.93 ± 0.036 cm and Posterosagittal diameter 5.37 ± 0.041 cm. These findings of Turkish women do not show exact con-elation with those reported in literature and indicates regional differences in the pelvis morphology. Knowledge of such regional differences might be helpful to the practicing consultant. Keywords X-ray pelvimetry, pelvis types, pelvis diameters