Deneysel hemorajik şokun intraabdominal organ etkilerinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 123912
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET NEZİH KÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZET Bu deneysel çalışmada, ratlarda eksternal hemoraji modeli oluşturularak, hemorajik şokun karaciğer, böbrek, ince barsak ve akciğer hücrelerini ne denli etkilediğini inceledik. Araştırma 15 Spraque-Dawley tipi rat üzerinde yapıldı. Şok grubundaki denekler de (10 adet) ikiye ayrılarak yansı (5 Adet) hemorajiye uğratılarak 1 saat, diğer yansı da (5 adet) 24 saat şokta tutuldu. Sonra bu gruplardan karaciğer, böbrek, ince barsak ve akciğer biyopsileri alınarak histolojik olarak incelendi. Histopatolojik olarak şok grubunda izlenen morfolojik değişiklikler kontrol grubunda izlenmedi. Kontrol grubunda gözlenmeyen bu bulgular; 1 saatlik şok dönemi sonunda izlenmeye başlanmış olup 24 saatlik şok dönemi sonunda bulgular daha da yoğun izlenmiştir. Oluşturduğumuz bu reversibl hemorajik şok döneminin, organizmada hayati fonksiyonlara sahip akciğer dışındaki dokuları oldukça etkilediği ve bu striktürel değişikliklerin 24 saatlik şok dönemi sonunda alınan biyopsilerde daha da yoğun şekilde sürdürdükleri histopatolojik olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY İn this experimental study we observed that effects of hemorragic shock on liver, kidney, small intestine and lung. 15 sproque- dowley rats used in our study. All animals are devided in to two groups and both groups ( per groups consist of 5 animals) are exposed to hemorragic shock for 1 hour and 24 hour respectively. Then, liver, kidney, small intestine and lung of this animals are removed. All tissue samples are examined by histopathologicelly. Morpholegical alterations in animals which are exposured hemorragic shock for 24 hours are disappear in kontrol group. Our findings are become clearly intense in the course of time between 1 hour and 24 hour. Finally reversible hemorragic shock period effected all organs apart from lung, has vital importance. And this structurel alterations are seen apperarly in section belonging to 24 hour hemorragic shock period.