Tetraplejik ve yüksek seviyeli paraplejik spinal kord yaralanmalı hastalarda tilt-table uygulamasının pulmoner fonksiyonlar üzerine etkisi
Effects of tilt-table application on pulmonary functions in patients with tetraplegic and high level paraplegic spinal cord injury
  1. Tez No: 123911
  2. Yazar: DEVRİM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Tetraplejik ve Yüksek Seviye Paraplejik Spinal Kord Yaralanmalı Hastalarda Tilt-tableUygulamasının Pulmoner Fonksiyonlar Üzerine Etkisi Fzt.Devrim IŞIK Bu çalışma, tetraplejik ve yüksek seviye paraplejik hastalarda tilt-table uygulamasının pulmoner fonksiyonları etkileyip etkilemediğini ve tilt-table uygulamasının bu hastalarda pulmoner fonksiyonlar açısından tedavi niteliği taşıyıp taşımadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. İlk muayenede, karşılıklı görüşme yöntemiyle doldurulan anketler ile hastaların demografik bilgileri, spor ve sigara alışkanlıkları, akciğer hastalığı ve kardiak problemle ilgili tıbbi öyküleri sorgulanmıştır. Ayrıca hastaların nörolojik yaralanma seviyeleri“Omurilik Yaralanmalarında Standart Nörolojik Sınıflandırma”(ASIA) formu ile değerlendirilmiştir. Ayrıca her hastaya tedavi öncesinde, 90°lik tilt-table tolerasyonunda (hastalar, ilk tolerasyondan sonra gruplara ayrılmıştır) ve tolerasyondan sonra 1., 3., 5., 6. haftada solunum fonksiyon testi (SFT) uygulanmıştır. Çalışmaya 25 tetraplejik ve 4 yüksek seviye paraplejik toplam 29 hasta katılmıştır. Olgu grubunu (15) oluşturan hastalara günde iki seans tilt-table uygulanmış, toplanan tüm veriler 6 haftalık tedavi sonunda kontrol grubunun (14) verileriyle karşılaştın İm ıştır. Yaş, beden kütle indeksi (BKI), sigara ve egzersiz alışkanlıkları, spastisite, lezyon seviyesi ve ASIA sınıflandırması açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Zorlu vital kapasite(FVC), 1. saniyede zorlu ekspiratuar kapasite (FEV1), FEV1/FVC, maksimum ekspirasyon ortası akım hızı (FEF50%), FEF25-75% ve tepe ekspiratuar akım hızı (PEF) açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). FEVTin 5. ile 6. ve vital kapasitenin (VC) 1., 3., 5. ve 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of Tilt-table Application on Pulmonary Functions in Patients with Tetraplegic and High Level Paraplegic Spinal Cord injury PT. Devrim IŞIK This study, on patients with tetraplegic and high level paraplegic, have been done to investigate that whether tilt-table practices effect pulmoner function and whether these practices have treatment qualification in terms of pulmoner function. By means of questionnaries filled with mutually interview in first examination, important personal and medical details existing in patients were interrogated (such as demographic information, exercise and smoking habits, lung diseases and cardiac disorders). Neurologic level injuries of all patients were evaluated according to Standart Neurological Classification of Spinal Cord Injury (From American Spinal Injury Association; ASIA). Besides, pulmoner function testing were applied to whole subjects prior to treatment, in 90° tilt-table toleration (patients were divided into groups after first toleration), within 1., 3., 5., 6. week after toleration. In this study, there were 29 patients, 25 of whom were tetraplegic and rest of whom were high level paraplegic. To 15 patients forming case group tilt-table were applied two times a day. Measured all datas in result of 6 weekly treatment were compared with control group. There were not found statistically significant difference between either groups with respect to age, body mass index, smoking and exercise habits, spasticity, level of lesion, ASIA (p>0.05). There were not found significant difference between both groups with respect to forced vital capacity (FVC), forced expiratuar volume in first second (FEV1), FEV1/FVC, forced expiratory flow at 25-75% vital capacity and peak expiratory flow rate (PEF)(p>0.05). in comparison with measured values of FEV1 within 1., 3., 5., 6.